Срещу Silvergate Bank е заведено колективно дело - съдебна битка, породена от твърденията за нейното участие в улесняването на измамни дейности, свързани с вече несъществуващата борса за криптовалути FTX и нейния филиал Alameda Research.
Решението на федералния съд идва след опита на Silvergate Bank да отхвърли иска през юни – молба, отхвърлена от съдия Рут Бермудес Монтенегро на 20 март.
Искът, подаден от клиенти на FTX, се върти около твърдението, че Silvergate Bank е изиграла съзнателна роля в срива на FTX и Alameda Research, като е предоставяла основни банкови услуги, които след това са били използвани за отклоняване на средства на клиентите. Съдът намира тези твърдения за достатъчно значими, за да продължи делото, въпреки че защитата на банката твърди, че няма задължение за грижа към клиентите на FTX и приписва вредата на FTX и нейния съосновател Сам Банкман-Фрийд.
В основата на обвиненията стои мрежата Silvergate Exchange Network (SEN), която улеснява бързите трансфери на валута между борсите и служи като оперативен гръбнак на FTX. Съдът отбеляза решаващата роля на мрежата в операциите на FTX, подчертавайки уникалната позиция на банката в екосистемата на криптовалутите.
Аргументът на Silvergate Bank, че операциите на SEN не са имали значително въздействие върху способността на клиентите да възстановят своята дигитална валута, беше успешно оспорен, като съдията се позова на липсата на алтернативни банкови институции, желаещи да се занимават с крипто бизнес.
Съдът също така разгледа финансовите мотиви на банката за поддържане на връзки с FTX, като отбеляза значителното увеличение на годишния доход, дължащо се на такси и лихви от сметки, свързани с борсата.
Освен колективния иск, Silvergate Bank е изправена пред допълнителни правни предизвикателства, включително обвинения в подпомагане и подстрекаване на престъпни действия, свързани с измама на инвеститорите на FTX. Тези искове са обединени в едно дело, което засилва правния контрол след обявяването на FTX в несъстоятелност.
С развитието на съдебните производства ролята на финансовите институции в областта на криптовалутите е подложена на интензивен контрол, като процесът срещу Silvergate Bank се очертава като фокусна точка в продължаващите дискусии, свързани с отчетността и отговорността в индустрията.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.