След затварянето на доминиращия даркент пазар Hydra през 2022 г. приходите в сектора са намалели, но това не е спряло търговците да предлагат незаконната си стока и много от тях са преминали към други платформи.
През април 2022 г. САЩ включиха крипто портфейлите на водещата даркнет платформата за нелегални стоки Hydra в своя списък със санкции. Германските правоприлагащи органи затвориха платформата и конфискуваха 543 Биткойн (BTC) токена в портфейлите ѝ. Преди да бъде поставена в списъка на САЩ платформата отговаряше за 93.3% от икономиката на сектора.
Базираната в Русия даркнет платформа позволяваше продажбата на наркотици и предлагаше на киберпрестъпниците услуги за пране на пари. След срива на Hydra няколко пазара получиха дял от икономиката на пазара като доминантните бяха Blacksprut, OMG!OMG! Market и Mega Darknet Market.
Интересно е, че всеки от трите пазара е бил лидер в различни периоди, а периодът на господство на OMG! непосредствено след срива на Hydra е най-силният, който някога е имал някой от споменатите. През май OMG! превзе над 50% от общия пазарен дял, но по-късно претърпя DDoS атака и загуби доминантната си позиция.
Докладът на компанията за блокчейн анализи Chainalysis сочи, че повече от половината портфейли, които преди това са взаимодействали с Hydra са започнали да извършват транзакции с портфейлите на конкурентния „черен пазар“ OMG!.
Това може да е знак, че операторите на Hydra са участвали и в другия пазар, тъй като освен това – двете платформи имат и един и същ метод за доставка на закупените продукти. А именно купувачите получават локация, показваща къде се намират закупените от тях стоки, които предварително са били скрити там.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Очертава се корекция за актива, твърди Rekt Capital
Според информацията споделена от Chainalysis затварянето на руската платформа е довело до спад на приходите на целия пазар. През 2021 г. общите приходи на даркнет магазините са били $3.1 милиарда, а през 2022 г. – едва $1.5 милиарда. Средният дневен приход е спаднал от $4.2 милиона преди затварянето на Hydra до $447,000 веднага след това.
Закриването на друг пазар за наркотици също е допринесло за общия спад. Въпреки това информацията сочи, че приходите на подобни платформи бавно се възстановяват от втората половина на 2022 г.
След срива на Hydra – конкурентните пазари се борят за челното място с нестандартни маркетингови стратегии. Според Vice един от пазарите за наркотици – Kraken (няма общо с криптоборсата) е паркирал автобус, изрисуван с логото си в центъра на Москва. Освен това е платформата е поставила реклама на сграда в Москва.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.