Министерството на финансите на САЩ обяви поредните санкции, насочени срещу руските киберпрестъпления, този път срещу най-големия даркнет пазар в света.
Във вторник Министерството на финансите обяви санкции на пазара Hydra и свързаната с него крипто борса Garantex. Новината следва съобщението на германските власти за конфискацията на сървърите на Hydra и затварянето на началната страница на пазара по-рано във вторник.
Hydra изглежда е оцеляла до този момент благодарение на връзките си с мощни образувания в Русия. Крипто портфейлите на пазара бяха доста безпроблемно свързани с традиционни процесори за онлайн плащания като Qiwi и Yandex Wallet.
Всичко това следва широко разпространения политически натиск за откъсване на Русия от големи икономически услуги.
Garantex е третата крипто борса, санкционирана от Министерството на финансите на САЩ, след две други, свързани с руски рансъмуер през есента. Въпреки че е регистрирана в Естония, Garantex работи от Санкт Петербург и Москва.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Dogecoin скочи със 7%, след като Илон Мъск се присъедини към Twitter
Според Министерството на финансите „Анализът на известни транзакции на Garantex показва, че над $100 милиона в транзакции са свързани с незаконни участници и пазари от тъмната мрежа, включително близо $6 милиона от руската RaaS банда Conti и също така около $2.6 милиона от Hydra“.
Службата за контрол на чуждестранните активи към Министерството на финансите или OFAC добави 117 Биткойн портфейла, свързани с Hydra, към своя санкциониран списък. Освен това включва портфейли за Биткойн, Етериум и USDT на Garantex.
Любопитното е, че Биткойн адресът на Garantex е получил само 0.00951 BTC, откакто съществува. Етериум адресът се използва също толкова малко, като никога не е имал баланс над $4,800. Междувременно, посоченият USDT адрес, 3E6ZCKRrsdPc35chA9Eftp1h3DLW18NFNV, вероятно се предполага, че е Биткойн портфейл, който е обработил 64.65 BTC, което възлиза на прибличително $3 милиона към момента на публикуване.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е предприела спешни мерки срещу First Liberty Building & Loan, LLC и нейния основател Едвин Брант Фрост IV, като ги обвинява, че са управлявали пирамидална схема на стойност $140 милиона, продължила повече от десетилетие и измамила около 300 инвеститори.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.