Компанията на Илон Мъск SpaceX започна съдебни действия срещу правителството на САЩ, както се посочва в иск, подаден в Тексас миналия петък.
SpaceX твърди, че административното дело на правителството, което обвинява компанията за ракети и сателити, че отказва да наема бежанци и мигранти, нарушава конституционни права.
Както е изложено в иска, SpaceX твърди, че административните съдии на Министерството на правосъдието, отговарящи за разглеждането на дела, свързани с предубеденост към мигрантите при наемане на работа, не са назначени по правилните канали. Те твърдят, че изключването на делото от редовната съдебна система лишава SpaceX от правото ѝ на справедлив съдебен процес.
Министерството на правосъдието и SpaceX водят оспорвана размяна на мнения от няколко години. Едва миналия месец Министерството на правосъдието подаде жалба срещу компанията, в която се твърди, че от 2018 г. до 2022 г. SpaceX се е въздържала от наемане на лица, които не са граждани на САЩ или притежатели на зелена карта.
В иска си срещу правителството на САЩ, подаден миналия петък, Мъск и SpaceX твърдят, че наемат множество лица, които не са граждани на САЩ. Въпреки това някои проекти, които те осъществяват, имат значение за националната сигурност, което може да ги изложи на значителни глоби за наемане на чуждестранни работници.
SpaceX се позовава на дело срещу Комисията по ценните книжа и фондовите борси от 2022 г., за да подкрепи позицията си. В този случай е установено, че вътрешните изпълнителни производства са противоконституционни.
„Административните съдии от Министерството на правосъдието се назначават от главния прокурор на САЩ, но притежават правомощия, които следва да бъдат запазени изключително за длъжностни лица, назначени от президента„, твърди SpaceX в иска.
Вълна от икономически тревожни сигнали разклаща доверието във финансовото състояние на Япония.
Според информация, правителството на САЩ се готви да облекчи изискванията за капиталови резерви за големите банки, което може да промени начина, по който финансовите институции управляват риска, и да поднови дебата за регулаторните предпазни мерки.
В Източна Африка се извършва смела парична промяна, като в една от страните вече е забранено използването на чуждестранни валути, включително американския долар, за всички местни транзакции, което е ясен знак за твърда стъпка към финансова суверенност.
Основателят на Telegram Павел Дуров разкри, че е отхвърлил натиска от страна на западноевропейско правителство да цензурира политическото съдържание в приложението за съобщения в навечерието на президентските избори в Румъния.