Мрежата на Solana (SOL) отново е онлайн, след като претъпря известно прекъсване в петък вечерта.
Solana отново функционира след прекъсване в петък вечерта, причинено от неправилно конфигуриран възел, който е спрял обработката на транзакции в блокчейна. Проблемът бе разрешен след приблизително 2 часа и 45 минути.
Съобщава се, че един валидатор е стартирал дублирана инстанция на валидатора, което означава, че вместо той да произведе един блок, двете инстанции са произвеждали по един.
„Само по себе си това не е проблем и е нещо, с което мрежата трябва да се справи”, заяви в туит софтуерната и блокчейн компания Stakewiz, която управлява валидатор на Solana.
The Solana Mainnet cluster has successfully restarted a few minutes ago, new blocks are being finalized.
So what exactly happened? We don’t know everything yet, but here’s some of what we do know
🧵
— Laine ❤️ stakewiz.com (@laine_sa_) October 1, 2022
Това доведе до раздвояване на блокчейна, тъй като валидаторите не можеха да се споразумеят кой от тях е правилен. Този форк предизвика неясен кодов път, който остави валидаторите неспособни да преминат обратно към основната верига.
Stakewiz предположи, че неуспехът на мрежата Solana да коригира ситуацията може да се дължи на неуспешна настройка на превключването на възли.
Беше взето решение мрежата да се рестартира от 153139220, последния потвърден слот. Рестартирането беше завършено в 07:00 ч. UTC.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Очертава се голямо движение за Биткойн (BTC)
Въпреки че се промотира като високопроизводителна блокчейн мрежа, Solana претърпя поредица от прекъсвания през последната година. През септември 2021 г. тя беше неактивна за почти 18 часа.
В началото на май тя също така замръзна за около седем часа, докато валидаторите не се рестартираха, а през юни беше изключена за около четири часа.
Биткойн отбеляза най-лошото си първо тримесечие от седем години насам.
Tether значително увеличи своите Биткойн резерви, придобивайки 8,888 BTC през първото тримесечие на 2025 г.
Metaplanet значително увеличи своите Биткойн притежания, затвърждавайки позицията си сред най-големите корпоративни притежатели на водещата криптовалута в световен мащаб.
Binance реши да преустанови спот търговията на Tether (USDT) в рамките на Европейското икономическо пространство (ЕИП), тъй като работи за спазване на новите крипто разпоредби на ЕС съгласно MiCA (Регламент за пазарите на крипто-активи).