Според доклад на Pantera Capital над 60% от увеличения обем на децентрализираните борси (DEX) през май е бил на блокчейна Solana.
Pantera обясни този растеж с уникалната архитектура на Solana, като я оприличава на MacOS на блокчейн.
Делът на Solana в обема на DEX е нараснал от 0% в началото на 2021 г. до 24% към май 2024 г. Pantera подчерта, че интегрираният подход на Solana, подобен на комбинацията от хардуер и софтуер в macOS на Apple, е довел до това нарастване чрез подобряване на производителността и привличане на повече дейности.
Активните адреси на мрежата скочиха от 14,000 през октомври 2020 г. до почти 1.3 милиона към май 2024 г. Вследствие на това приоритетните такси на Solana са се увеличили рязко от под $100,000 на месец в средата на 2023 г. до над $60,000,000 през март 2024 г.
Архитектурата на Solana също така я направи любима за разработчиците на меме криптовалути и децентрализирани инфраструктурни проекти. От януари насам в мрежата се наблюдава все по-голям брой нови токени, надминавайки вериги като BNB Smart Chain, Етериум и Polygon. До май 2024 г. на Solana се падат 85% от всички нови токени на DEX, в сравнение с 50% през предходната година.
Това представяне оказа значително влияние върху цената на Solana, която се увеличи с над 723% през изминалата година, търгувайки се на $123 към момента на писане на статията.
Етериум може да отбележи драстично увеличение на капацитета си, ако новото предложение на изследователя Данкрад Файст бъде прието.
През следващото десетилетие може да се наблюдава скок в стойността на недвижимите имоти, прехвърлени на блокчейн платформи, като нови проучвания прогнозират, че токенизираните имоти могат да надхвърлят $4 трилиона до 2035 г.
Съоснователят на Етериум Виталик Бутерин отправи революционно предложение с цел подобряване на ефективността на мрежата.
На дневен ред отново е нов опит за решаване на продължаващия дебат за инфлацията – този път с преструктуриран модел на гласуване, предназначен да насърчи консенсуса и да придвижи мрежата към дългосрочните ѝ икономически цели.