Свързано с криптовалути криминално дело, което датира от 2013 г., най-накрая приключи.
Смята се, че Монтрол е измамил клиентите си, като не успява да докаже хака на борсата през юли 2013 г. Тогава операторът на Bitfunder се опита да го прикрие, като злоупотреби със средствата, за да скрие загубените биткойни.
Изпитанието първоначално попадна в очите на Американската комисия по ценни книжа и борси през есента на 2013 г.
През ноември 2013 г. Монтрол бе разпитан от SEC за операциите на неговата Биткойн борса и за предполагаем пробив в системата. Тогава той успява да ги заблуди, уверявайки ги, че фондовете на неговата борса са сигурни чрез фалшива снимка на балансовите отчети.
Монтрол се призна за виновен по федералните обвинения за измама с ценни книжа и за възпрепятстване на правосъдието и е осъден на 14 месеца затвор и три години пробация от федерален съдия в южния район на Ню Йорк.
Но проблемът не свършва дотук за основателя на Bitfunder, който също така е изправен пред граждански обвинения, произтичащи от случая. През февруари 2018 г., SEC обвиняват Монтрол в управление на „нерегистрирана борса за ценни книжа и измама на потребителите на тази борса“.
Комисията също така твърди, че Монтрол продава „нерегистрирани ценни книжа“, за които се предполага, че са „инвестиции“ в неговия бизнес, като също така укрива тези средства.
Първата половина на 2025 г. вече се е превърнала в най-унищожителния период в историята на Web3 сигурността, според наскоро публикувания доклад за сигурността за полугодието на Hacken.
Според доклад на Fortune Министерството на правосъдието на САЩ официално е прекратило разследването срещу съоснователя на Kraken Джеси Пауъл.
Индийската крипто борса CoinDCX потвърди пробив в сигурността на стойност $44 милиона, свързан с една от вътрешните ѝ сметки за ликвидност.
Според нов доклад на The Telegraph Министерството на вътрешните работи на Обединеното кралство се готви да ликвидира огромно количество конфискувани криптовалути – Биткойн на стойност най-малко $7 милиарда.