Собствеността на Китай върху американски държавни облигации достигна 14-годишно дъно, като от края на 2021 г. насам притежанията са намалени с около $220 милиарда.
Този спад предизвика спекулации, че Китай цели да подкопае господстващото положение на долара и да оспори надеждността на държавните ценни книжа.
Експертите начело със Сам Хил от Lloyds Banking Group обаче изтъкнаха една по-нюансирана реалност. Те посочват няколко причини за намалението:
Хил и колегите му подчертават, че макар официалните данни да сочат спад, не е задължително това да е умишлено изместване от американските активи. Атрактивността на американските държавни ценни книжа остава стабилна.
Този спад привлече вниманието през последната година и половина, когато американските облигации преживяха значителни разпродажби, довели до това, че доходността на 10-годишните облигации надхвърли 5%. Този скок беше резултат от агресивното повишаване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв.
В перспектива анализаторите предполагат, че всяко влошаване на отношенията между Запада и съперници като Китай би могло да засили търсенето на сигурното убежище в лицето на държавните ценни книжа. Те подчертаха стойността на притежаването на активи в демократични държави, управлявани от принципите на правовата държава.
Тъй като недемократичните режими стават все по-авторитарни, активите, сочени като сигурни убежища стават все по-привлекателни. Тази тенденция се проявява в непрекъснатия приток на средства от частния сектор към САЩ.
В обобщение, спадналите притежания на американски държавни облигации от страна на Китай може да не означават единствено целенасочена стратегия за дистанциране от американските активи.
Намалението е повлияно от фактори като диверсификация, промени в оценката на облигациите и усилия за стабилизиране на валутата.
По време на неотдавнашната среща на върха на ООН за климата Обединените арабски емирства (ОАЕ), като новоприет член на БРИКС, поеха значителен ангажимент от $5 милиарда за укрепване на икономическото партньорство.
През последните няколко години Binance значително увеличи инвестициите си в лобиране, като през 2023 г. разходите за Binance и Binance.US надхвърлиха $1 милион.
Очаква се през следващото десетилетие Съединените щати да поддържат санкциите срещу Москва, за да намалят значително енергийните приходи на Русия.
След заседанието на Федералния комитет по операциите на открития пазар (FOMC) очакванията за лихвените проценти се промениха.