Блокът БРИКС въвежда BRICS Pay - нова платформа за финансови разплащания за страните членки. Този метод на плащане се разработва от няколко години.
През 2019 г. приложението BRICS Pay беше представено на конференция, на която беше демонстрирана покупка на южноафриканско вино в магазин в Москва с помощта на мобилното приложение BRICS Pay.
БРИКС вярва, че тази нова платежна услуга ще рационализира търговските и финансовите транзакции между страните членки чрез опростяване на плащанията. Страните членки на БРИКС активно се стремят към дедоларизация и предпочитат използването на съответните си национални валути. Тази нова платежна система ще ускори този процес.
Standard Chartered Bank в Обединеното кралство интегрира BRICS Pay в своята платформа за дигитални разплащания, което позволява на клиентите ѝ да извършват плащания в държави от БРИКС.
Самата система използва блокчейн технология, въпреки че не е дигитална валута на централната банка (CBDC) или криптовалута. Тя функционира като дигитална услуга без единна приета валута, което дава възможност на всеки член на БРИКС да използва родната си валута.
Освен това Държавната банка на Индия пусна мобилно приложение, базирано на BRICS Pay, за трансгранични транзакции, а руската Sberbank си партнира с платежната система, за да улесни международните плащания.
BRICS Pay служи за няколко основни цели. Преди всичко тя подпомага международната търговия, улеснявайки трансграничните плащания между компании, инвестициите и микрофинансирането. Това бележи значителна крачка към осигуряването на възможност за безпроблемни транзакции в реално време в търговията между страните членки.
Paxos предприема стъпки за увеличаване на използването на стабилни монети в платежния сектор с нова стабилна платформа, насочена към доставчиците на платежни услуги (PSP) и финтех компаниите.
Ripple разкри партньорите си, с които ще работи за пускането на своята стабилна монета, подкрепен в долари, Ripple USD (RLUSD).
Крипто пазарът преживява смесица от ценови движения, тъй като инвеститорите усвояват последните коментари на служители на Федералния резерв и очакват икономическите доклади за тази седмица.
Международният валутен фонд (МВФ) прогнозира, че до края на годината световният дълг ще достигне $100 трилиона което се равнява на около 93% от общия БВП, главно поради прекомерните разходи на САЩ и Китай.