Според президента на Сирия, Башар Асад, държавите от БРИКС могат да поведат усилията в посока отказ от щатския долар в международните разплащания.
Освен това на среща с Джаи Дзюн, китайския висш дипломат за региона, Асад призова за използване на китайския юан за трансгранична търговия.
Сирийският президент заяви:
Конфронтацията със Съединените щати и Запада като цяло се осъществява главно в икономическата област и това все повече налага отказа от щатският долар като валута за глобални транзакции.
Асад подчерта, че БРИКС може да изиграе водеща роля в това отношение чрез приемането на китайския юан за търговските сделки между държавите.
Президентът на Сирия смята, че целият свят се нуждае от китайското присъствие в политически и икономически план, за да се възстанови равновесието в глобалната ситуация.
Той добави:
Съюзът БРИКС представлява силно международно пространство, способно да създаде международен многополюсен ред.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Глобално отдръпване от щатския долар – прогноза на Сергей Лавров
Китайският представител увери Асад, че Пекин ще продължи да подкрепя Дамаск на международните форуми и битката срещу хегемонията, тероризма и външната намеса.
Освен това Джаи Дзюн заяви също, че Китай подкрепя сближаването между Сирия и останалите арабски държави.
Китайската дипломация е доста активна в региона и извън него в опит да разшири влиянието си на световната сцена. Страната инициира разговори за потенциалното разширяване на БРИКС и се опитва да насърчи използването на юана в международната търговия, като същевременно подкрепя усилията за намаляване на зависимостта от щатския долар
Според доклад на Bloomberg Мексико е една от 19-те държави, които са проявили интерес да се присъединят към БРИКС. Въпреки това от Мексико все още не са подали официалното си заявление за присъединяване към алианса.
Благодарение на нарастващото търсене на технологии за изкуствен интелект, Nvidia за кратко се присъедини към клуба на компаниите с пазарна капитализация от трилион долара.
В сряда Уилям Руто, президентът на Кения, представи нова инициатива за справяне с кризата с долара, която включва приемане на стратегия за закупуване на петрол с националната валута – кенийския шилинг.
На фона на нарастващите опасения на експерти и инвеститори относно предстоящ икономически спад, през последните пет десетилетия се наблюдава все по-голямо съвпадение на водещите икономически показатели, което показва голяма вероятност от глобална рецесия в близко бъдеще.