Финансовият орган на Сингапур (MAS) алармира за измамна Биткойн схема, която използва фалшиви твърдения от бившия премиер, с цел привличане на инвестиции.
Централната банка и финансовият надзорник на Сингапур пуснаха официално предупреждение на 31 юли, заявявайки, че е открит уебсайт, който цели да изкуши потребителите да инвестират в биткойн, използвайки фалшива статия.
Уебсайтът публикува фалшиви твърдения, които бяха приписани на Го Чок Тонг, сингапурски политик, който се превръща във втори премиер на страната от 1990 г. до 2004 г. Регулаторът заяви, че твърденията са „или неверни, или са извадени от контекста и използвани по подвеждащ начин ”.
Измамата използва името на бившия премиер, за да убеди хората да депозират минимум 250 долара в Bitcoin Loophole, платформа, която твърди, че изпълнява автоматизирани сделки от името на потребителите. Те също така помолиха потребителите да представят данните си за кредитна карта или банкова сметка. Регулаторът в Сингапур предупреди обществеността да бъде изключително предпазлива, когато дава личната си информация на собствениците на сайтове, особено тези, които рекламират инвестиции в Биткойн.
Bitcoin Loophole също беше център на вниманието в края на юни, когато Facebook свали реклами за биткойн измама, която използва изфабрикувани публикации от престолонаследника на Абу Даби.
MAS издаде множество предупреждения в миналото, като едното беше срещу няколко фалшиви уебсайтове, които твърдяха, че сингапурското правителство стартира собствена криптовалута.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.