Инвестиционната биткойн схема, за която невярно се твърди, че е одобрена от коронования принц Шейх Мохамед бин Зайед, е била разкрита да мами жители на ОАЕ.
Смята се, че измамата е действала от Аржентина и Украйна, като имаШе страница във Facebook, която по-късно бе премахната от платформата. Схемата изисква минимална инвестиция от 1000 AED, след което дава обещание да направи инвеститорите богати в рамките на седем дни.
Правителството на Аби Даби отправя предупреждение към жителите на ОАЕ по отношение на фалшивата инвестиционна схема, която подмамва инвеститорите, като използва измислена информация и цитати от коронования принц на Абу Даби.
Измамата изисква от потребителите техните пари, а след това да се регистрират на външен уебсайт, наречен Bitcoin Loophole, който представлява платформа за търговия с биткойн, която претендира за връщане на „минимум $13,000 всеки ден“. Чрез процеса на регистрация, измамниците също имат достъп до лична информация като идентичност и адрес, което поставя потребителите в много по-голяма опасност, отколкото просто парична загуба. Повече от хиляда жители на ОАЕ бяха измамени в схемата.
Фалшивата статия използва лика на Тимъти Сепала, американски журналист на свободна практика, без негово разрешение, опитвайки се да го лансира като „Майкъл Алварадо“, автор на статията.
Измамата се разпространи чрез „спонсорирана“ публикация във Facebook, която пренасочваше потребителите към фалшивата история на стената на принца, подкрепяща инвестицията. Публикацията бе споделена над 5 000 пъти и бяха получени над 8000 коментара, като много потребители наистина се интересуваха от „инвестицията“.
Публикацията също съдържаше измислен цитат от Twitter-a на принца, в който се твърди, че това е неговият начин да „върне на хората“. Изфабрикувани цитати от Бил Гейтс също бяха включени в статията.
Силно се препоръчва хората да проверяват автентичността на кампании, изискващи дарения, особено онлайн и в социалните медии – предупреди Медийната Асоциация на Абу Даби.
Потребителите обвиняват Facebook за това, че не са по-бдителни по отношение на съдържанието, което се популяризира.
„Моето мнение е, че рекламите във Facebook се подлагат на внимателна проверка. Те трябва да проверят всички профили и да потвъждават подробностите. Сигурна съм, че разполагат с технологията. Не всеки е дигитално грамотен.” – това каза индийски гражданин, пребиваващ в Абу Даби, който е станал жертва на измамата.
При Facebook има някои несъответствия, когато става въпрос за регулиране на крипто рекламите на тяхната платформа. Първоначално напълно забраниха подобни реклами, след което „разхлабиха“ политиките си поради стартирането на техния крипто проект, именуван Libra. От друга страна се спекулира, че публикацията, в която е включено одобрението на принца, не казва точно, че това е крипто-свързана инвестиционна схема.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.