Щатският долар напоследък прави вълни и не всички се радват от този факт. През април той достигна шестмесечен връх спрямо основните валути, подхранван от лихвените проценти в САЩ.
Този скок обаче не се харесва на всички, особено в Азия, където валути като японската йена и корейския вон достигат рекордно ниски нива. В цяла Европа еврото и юанът също изпитват напрежение.
Това не е първият път, когато доларът скочи; направи го през септември 2022 г. по време на глобална фаза на затягане. Сега, когато икономиката на САЩ надминава останалата част от света, нейните високи лихвени проценти правят долара още по-привлекателен.
Но силният долар поставя предизвикателства, особено за търговията и инфлацията. По-евтиният внос може да засенчи износа на САЩ, като потенциално попречи на усилията за стимулиране на производството и стесняване на търговския дефицит.
Освен това, нововъзникващите пазари са изправени пред по-високи разходи за изплащане на своите доларови дългове, което поражда опасения за потенциални неизпълнения.
Страните с големи резерви в долари може да обмислят да продават, за да облекчат натиска, но с очакванията лихвените проценти в САЩ да останат високи, всяко облекчение може да бъде краткотрайно.
С наближаването на президентските избори в САЩ, различните подходи към силния долар между Байдън и Тръмп добавят допълнителна несигурност към валутния пазар.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.