Щатският долар напоследък прави вълни и не всички се радват от този факт. През април той достигна шестмесечен връх спрямо основните валути, подхранван от лихвените проценти в САЩ.
Този скок обаче не се харесва на всички, особено в Азия, където валути като японската йена и корейския вон достигат рекордно ниски нива. В цяла Европа еврото и юанът също изпитват напрежение.
Това не е първият път, когато доларът скочи; направи го през септември 2022 г. по време на глобална фаза на затягане. Сега, когато икономиката на САЩ надминава останалата част от света, нейните високи лихвени проценти правят долара още по-привлекателен.
Но силният долар поставя предизвикателства, особено за търговията и инфлацията. По-евтиният внос може да засенчи износа на САЩ, като потенциално попречи на усилията за стимулиране на производството и стесняване на търговския дефицит.
Освен това, нововъзникващите пазари са изправени пред по-високи разходи за изплащане на своите доларови дългове, което поражда опасения за потенциални неизпълнения.
Страните с големи резерви в долари може да обмислят да продават, за да облекчат натиска, но с очакванията лихвените проценти в САЩ да останат високи, всяко облекчение може да бъде краткотрайно.
С наближаването на президентските избори в САЩ, различните подходи към силния долар между Байдън и Тръмп добавят допълнителна несигурност към валутния пазар.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.
Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.
Бо Хайнс, главен съветник на президента на САЩ по въпросите за дигиталните активи, счита, че предстоящото законодателство за стабилните монети може да изстреля пазара на дигитални активи до безпрецедентни висоти.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.