Базираната в Ню Йорк Signature Bank, известна с готовността си да работи с компании за криптовалути, беше затворена от щатските регулатори и поета от Департамента за финансови услуги на Ню Йорк (NYDFS).
Решението беше взето в сътрудничество с Федералната корпорация за застраховане на депозитите на САЩ (FDIC) с цел защита на американската икономика и укрепване на общественото доверие в банковата система.
Новината беше съобщена от суперинтендант Адриен А. Харис в изявление от 12 март, в което тя обясни, че NYDFS поема контрол над Signature Bank съгласно член 606 от Закона за банките на Ню Йорк. FDIC е назначена да се заеме с процеса на застраховане.
Високопоставен член на Министерството на финансите на САЩ съобщи пред пресата, че действията на NYDFS и Федералния резерв имат за цел да ограничат отлива на вложители и да предотвратят допълнителни масови изтегляния на банкови депозити. Служителят уточни, че фирмите няма да бъдат спасявани и че вложителите са защитени. Служителят на Министерството на финансите добави, че операциите и способността да се поддържат работните заплати са от решаващо значение.
Федералният резерв заяви, че ще подкрепи всички вложители на Signature Bank. „Всички вложители на тази институция ще бъдат обезщетени. Както и при оздравяването на Silicon Valley Bank, никакви загуби няма да бъдат поети от данъкоплатците“, се казва в изявлението.
@federalreserve @USTreasury @FDICgov issue statement on actions to protect the U.S. economy by strengthening public confidence in our banking system, ensuring depositors' savings remain safe: https://t.co/YISeTdFPrO
— Federal Reserve (@federalreserve) March 12, 2023
Тази стъпка има за цел да гарантира, че банковата система на САЩ продължава да изпълнява жизненоважната си роля да защитава депозитите и да осигурява достъп до кредитиране на домакинствата и предприятията по начин, който насърчава силен и устойчив икономически растеж.
Според изявлението обаче акционерите и притежателите на някои необезпечени дългове няма да бъдат защитени. Висшето ръководство също е отстранено.
Към 31 декември депозитите в Signature Bank възлизаха на $88.6 милиарда. Някои я възприемаха като една от най-отворена да работи с криптографските услуги банки в САЩ. Способността ѝ да работи с компании за криптовалути беше оценена от много представители на индустрията. Закриването ѝ ще бъде усетено от тези, които разчитат на нея за своите банкови нужди.
Според някои анализатори Signature Bank е успяла да устои на бурята, причинена от срива на FTX, защото депозитите ѝ са били много по-диверсифицирани от тези на Silvergate Bank, като само 25% от тях са идвали от крипто.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Етериум не е ценна книга, твърдят от Coin Center
Затварянето на Signature Bank идва само седмица след като Silvergate Bank обяви, че ще прекрати дейността си и ще се ликвидира доброволно „предвид последните промени в индустрията и регулациите“.
Тъй като все повече банки се сблъскват с повишен контрол от страна на регулаторите, предстои да видим как ще се развие индустрията и каква роля ще играят банките, които са приятелски настроени към крипто.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.