Неотдавнашните промени в швейцарските правила за стабилните монети, които сега изискват KYC проверки за всички притежатели на стабилни монети, предизвикаха значителен отпор в крипто общността.
Дейвид Шварц, главен технически директор на Ripple, разкритикува новите разпоредби като прекалено строга KYC политика, подчертавайки тежестта, която се налага на финансовите посредници, участващи в транзакциите със стабилни монети.
Швейцарският орган за надзор на финансовите пазари (FINMA) въведе тази регулация, изисквайки от емитентите на стабилни монети да проверяват самоличността на всички притежатели. Това ново правило третира емитентите на стабилни монети като финансови посредници, подчинени на стандартите за борба с прането на пари (AML), и задължава всяка несигурност относно самоличността на дадена страна в транзакциите да води до допълнителнa проверкa.
FINMA въведе тези разпоредби поради опасения за повишени рискове от пране на пари, финансиране на тероризъм и заобикаляне на санкции, които биха могли да навредят на репутацията на швейцарската финансова система.
Критиците в крипто пространството твърдят, че законът може да окаже отрицателно въздействие върху използването на стабилни монети, особено при транзакции от типа „peer-to-peer“ (P2P). Някои изтъкват, че за разлика от по-меките разпоредби на ЕС, които изискват KYC проверки само при емитиране и обратно изкупуване, швейцарският подход може да възпрепятства P2P транзакциите.
Освен това съществуват опасения за сравнително малкия мащаб на швейцарския пазар на стабилни монети в сравнение с по-активни пазари като Турция и Тайланд.
Според информацията, Белият дом ускорява усилията си за регулиране на криптовалутите, като се очаква президентът Доналд Тръмп да подпише мащабен законодателен пакет за дигиталните активи преди лятната ваканция на Конгреса през август.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.