Неотдавнашните промени в швейцарските правила за стабилните монети, които сега изискват KYC проверки за всички притежатели на стабилни монети, предизвикаха значителен отпор в крипто общността.
Дейвид Шварц, главен технически директор на Ripple, разкритикува новите разпоредби като прекалено строга KYC политика, подчертавайки тежестта, която се налага на финансовите посредници, участващи в транзакциите със стабилни монети.
Швейцарският орган за надзор на финансовите пазари (FINMA) въведе тази регулация, изисквайки от емитентите на стабилни монети да проверяват самоличността на всички притежатели. Това ново правило третира емитентите на стабилни монети като финансови посредници, подчинени на стандартите за борба с прането на пари (AML), и задължава всяка несигурност относно самоличността на дадена страна в транзакциите да води до допълнителнa проверкa.
FINMA въведе тези разпоредби поради опасения за повишени рискове от пране на пари, финансиране на тероризъм и заобикаляне на санкции, които биха могли да навредят на репутацията на швейцарската финансова система.
Критиците в крипто пространството твърдят, че законът може да окаже отрицателно въздействие върху използването на стабилни монети, особено при транзакции от типа „peer-to-peer“ (P2P). Някои изтъкват, че за разлика от по-меките разпоредби на ЕС, които изискват KYC проверки само при емитиране и обратно изкупуване, швейцарският подход може да възпрепятства P2P транзакциите.
Освен това съществуват опасения за сравнително малкия мащаб на швейцарския пазар на стабилни монети в сравнение с по-активни пазари като Турция и Тайланд.
Сенатът на САЩ потвърди Джонатан Гулд за следващ шеф на Службата за валутен контрол (OCC), като номинацията му бе предадена на президента Доналд Тръмп за окончателно одобрение.
Австралия засилва усилията си в областта на дигиталните валути със следващата фаза на проект „Acacia“ – пилотна програма, насочена към тестване на дигиталната валута на централната банка (CBDC) и токенизираните финанси в реални приложения.
Според Bloomberg, Министерството на финансите на САЩ официално отмени спорното изискване за отчитане на криптовалути, което бе насочено към децентрализираните борси.
Трима сенатори от Демократическата партия – Крис Ван Холен, Тим Кейн и Алекс Падила – представиха законопроект, целящ да наложи санкции на президента на Салвадор Наиб Букеле и неговите съюзници.