Швейцарската централна банка намали основния си лихвен процент на второ поредно заседание, като по този начин подчерта разминаването си с европейските и американските си колеги в управлението на инфлацията.
Швейцарската национална банка (SNB) редуцира основния си лихвен процент от 1.5% на 1.25% след аналогичен ход през март.
Съгласно изявление на SNB „основният инфлационен натиск е намалял в сравнение с предходното тримесечие„.
Решението на Швейцарската национална банка идва малко след първото от 2019 г. насам намаление на лихвените проценти от страна на Европейската централна банка (ЕЦБ). Швейцарските политици традиционно са предпазливи по отношение на допускането на значително укрепване на швейцарския франк спрямо еврото, тъй като това може да навреди на износа за най-големия пазар на Швейцария.
„SNB е готова да се намеси на валутния пазар при необходимост„, подчерта централната банка.
Макар че по-ниските лихвени проценти потенциално биха могли да повишат инфлацията чрез по-слабия франк, неотдавнашните действия на ЕЦБ смекчиха опасенията на SNB за по-нататъшни намаления.
В Европа през тази година централните банки на Чешката република, Унгария, Швеция и Сърбия също намалиха разходите по заемите. За разлика от тях Федералният резерв на САЩ предпочете да запази стабилни лихвените проценти през миналата седмица, като индикациите сочат предпазлив подход към потенциални намаления на лихвите, които да започнат не по-рано от септември.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.