Швейцарският орган за надзор на финансовите пазари (FINMA) отправи строго предупреждение за нарастващата заплаха от пране на пари в крипто сектора.
В последния доклад на регулатора се подчертава нарастващата употреба на дигиталните активи, като криптовалути и стабилни монети, за незаконни цели, включително за заобикаляне на санкции.
В него се посочва, че стабилните монети се превръщат в ключов инструмент в незаконните финансови транзакции, което поставя значителни предизвикателства пред правоприлагащите органи. Увеличаването на злоупотребите с тези активи засилва правните рискове и рисковете за репутацията на финансовите институции, които не разполагат със стабилни системи за управление на риска. FINMA акцентира върху значението на по-силните предпазни мерки за справяне с уязвимостите в крипто пространството.
Предупреждението на органа откроява съществените рискове от пране на пари, с които се сблъскват финансовите посредници, когато работят с криптовалути. FINMA предупреди, че институциите, които не разполагат с подходящи механизми за контрол на прането на средства, рискуват да навредят на репутацията на финансовия сектор на Швейцария. Тази консултация повтаря сходна от по-рано тази година, която призова емитентите на стабилни монети и банките да прилагат по-строги мерки за проверка на самоличността на притежателите на токени, за да намалят риска от пране на пари.
В отговор на тези опасения FINMA въведе по-строги надзорни механизми, включително проверки на местно ниво и актуализации на одитните протоколи, за да засили усилията в борбата с прането на пари. Освен това регулаторът подчерта необходимостта от ясни нива на толерантност към риска и ефективни управленски практики, особено за институциите, работещи с политически уязвими лица или високорискови клиенти.
Крипто организациите също предприемат действия за намаляване на тези рискове. Tether, емитентът на стабилната монета USDT, заедно с TRON blockchain и TRM Labs, наскоро стартираха специално звено, фокусирано върху борбата с финансовите престъпления, включващи стабилни монети, което допълнително демонстрира ангажимента на индустрията да се справи с тези предизвикателства.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.