Швейцарският орган за надзор на финансовите пазари (FINMA) отправи строго предупреждение за нарастващата заплаха от пране на пари в крипто сектора.
В последния доклад на регулатора се подчертава нарастващата употреба на дигиталните активи, като криптовалути и стабилни монети, за незаконни цели, включително за заобикаляне на санкции.
В него се посочва, че стабилните монети се превръщат в ключов инструмент в незаконните финансови транзакции, което поставя значителни предизвикателства пред правоприлагащите органи. Увеличаването на злоупотребите с тези активи засилва правните рискове и рисковете за репутацията на финансовите институции, които не разполагат със стабилни системи за управление на риска. FINMA акцентира върху значението на по-силните предпазни мерки за справяне с уязвимостите в крипто пространството.
Предупреждението на органа откроява съществените рискове от пране на пари, с които се сблъскват финансовите посредници, когато работят с криптовалути. FINMA предупреди, че институциите, които не разполагат с подходящи механизми за контрол на прането на средства, рискуват да навредят на репутацията на финансовия сектор на Швейцария. Тази консултация повтаря сходна от по-рано тази година, която призова емитентите на стабилни монети и банките да прилагат по-строги мерки за проверка на самоличността на притежателите на токени, за да намалят риска от пране на пари.
В отговор на тези опасения FINMA въведе по-строги надзорни механизми, включително проверки на местно ниво и актуализации на одитните протоколи, за да засили усилията в борбата с прането на пари. Освен това регулаторът подчерта необходимостта от ясни нива на толерантност към риска и ефективни управленски практики, особено за институциите, работещи с политически уязвими лица или високорискови клиенти.
Крипто организациите също предприемат действия за намаляване на тези рискове. Tether, емитентът на стабилната монета USDT, заедно с TRON blockchain и TRM Labs, наскоро стартираха специално звено, фокусирано върху борбата с финансовите престъпления, включващи стабилни монети, което допълнително демонстрира ангажимента на индустрията да се справи с тези предизвикателства.
Нов вид кибератаки набира скорост, съчетавайки социално инженерство с deepfake, генериран от изкуствен интелект, за да атакува държавни служители и лидери в крипто индустрията.
Киберпрестъпна група, съставена предимно от младежи от Калифорния, е обвинена в организиране на мащабна крипто кражба, при която са откраднати над $260 милиона в Биткойн, които са били изпрани чрез сложна мрежа от дигитални тактики и престъпления в реалния свят.
Група инвеститори заведе дело срещу Джонатан Милс, основател на проекта Hashling NFT, с твърдения, че той е присвоил милиони, събрани чрез продажби на NFT и свързано с това предприятие за добив на Биткойн.
Властите в Европа разбиха голяма организирана престъпна група, която е използвала криптовалути за прехвърляне на десетки милиони в незаконни средства за мрежи за трафик на наркотици и хора.