На 20 ноември 2024 г. Зишяо "Гари“ Уанг, съосновател на FTX, стана последният ръководител, който получи присъда, свързана с прословутия срив на борсата през 2022 г.
В Окръжния съд на САЩ в Ню Йорк на Уанг е наложена присъда за вече изтърпяно наказание, както и изпитателен срок от три години и заповед за конфискация на всички незаконно придобити активи. Уанг е признал ролята си в измамата още през декември 2022 г. заедно с Каролин Елисън, бивш главен изпълнителен директор на Alameda Research.
Това решение бележи края на поредица от осъдителни присъди за ръководители на FTX. Забележително е, че делото бе разгледано от съдия Люис Каплан, който осъди и други ключови фигури, замесени в скандала, включително Сам Банкман-Фрийд, който получи присъда от 25 години затвор. Бившият съизпълнителен директор на FTX Райън Саламе също беше осъден на 7.5 години зад решетките.
Присъдата на Уанг, макар и по-лека от тази на някои от неговите колеги, отразява сътрудничеството му с властите. Съдия Каплан изтъкна съдействието му в разследването, което е изиграло решаваща роля за осигуряването на по-леко наказание. Съдията изрази мнение, че желанието му да сътрудничи заслужава „много похвали„, отчитайки уникалните обстоятелства по случая.
По време на цялото производство Уанг изрази съжаление за действията си. В изявлението си пред съда той призна, че е поел по „лесния път“, и изрази ангажимента си да поправи грешките си за участието си в скандала с FTX. След произнасянето на присъдатавниманието се насочва към продължаващата съдебна битка на Банкман-Фрийд, чийто правен екип продължава да обжалва за повторно разглеждане на делото, позовавайки се на твърдения за несправедлив процес.
Дейвид Бренд и Густаво Родригес, вдъхновителите на крипто Понци схемата IcomTech, бяха осъдени съответно на 10 и 8 години затвор.
Алекс Машински, съосновател на Celsius Network, е признал обвиненията си в измама, свързани с ролята му за фалита на компанията.
Японска крипто борса прекратява дейността си, след като не успя да се възстанови от хакерската атака през май, при която бяха откраднати над $320 милиона в Биткойн.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) предприе съдебни действия срещу Touzi Capital и нейния главен изпълнителен директор Енг Таинг във връзка с твърденията за измамна схема на стойност $115 милиона, с която са подведени над 1,500 инвеститори в цялата страна.