Министерството на правосъдието на Виетнам подчерта, че липсва конкретна правна рамка за регулиране на криптовалутите и виртуалните активи в страната, въпреки че те не са забранени.
Као Данг Дин, заместник-ръководител на гражданскоправния отдел на министерството, подчерта различните определения и третирания на тези дигитални активи в световен мащаб. Той подчерта належащата нужда от регулации поради присъщите рискове, свързани с виртуалните активи, които могат лесно да бъдат експлоатирани.
В отговор на тези опасения виетнамското правителство нареди на Държавната банка на Виетнам да извърши задълбочен преглед на криптовалутите и виртуалните активи, за да ограничи потенциалните дейности, свързани с прането на пари. Освен това на Министерството на финансите е възложена задачата да създаде цялостна правна рамка до май 2025 г.
Въпреки че криптовалутите нямат статут на законно платежно средство във Виетнам, физическите лица продължават да търгуват с тях чрез чуждестранни платформи или партньорски сделки.
Вследствие на това страната е свидетел на значителни печалби на криптопазара. Според доклад на американския доставчик на крипто данни Chainalysis Виетнам се нарежда на трето място в световен мащаб по приходи от криптовалути, като през миналата година е натрупал печалби в размер на $1.18 милиарда, изоставайки от САЩ и Обединеното кралство.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.
Спорният законопроект за стабилни монети се сблъсква с нарастваща опозиция във Вашингтон, като сенатор Елизабет Уорън води кампанията срещу това, което тя нарича „път към крипто корупция“.
От 2027 г. Европейският съюз ще въведе строги закони срещу прането на пари, които ефективно ще забранят анонимните крипто дейности.