Индия обмисля забрана на Биткойн и други криптовалути, за да даде приоритет на разработването на дигитална валута на централната банка (CBDC).
Както съобщи CryptoDnes, регулаторите са загрижени за рисковете, свързани с частните криптовалути, като същевременно насърчават по-безопасната дигитална рупия, която понастоящем е в процес на пилотно тестване от ноември 2022 г.
Анонимен служител отбеляза, че CBDC може да предложи сходни ползи с криптовалутите, но с по-добра сигурност. Правителството се консултира с експерти по въпроса, които твърдят, че CBDC биха могли да засилят финансовото приобщаване, позволявайки целево разпределение на средствата.
Управителят на RBI Шактиканта Дас подчерта, че програмируемостта на CBDC може да трансформира предоставянето на субсидии и да поддържа различни финансови приложения.
Въпреки че не е взето окончателно решение относно забраната на криптовалутите, консултациите продължават, повлияни от одобрението на Г-20 за по-строги правила за крипто.
Главният изпълнителен директор на CoinDCX Сумит Гупта отговори на дебата на CBDC срещу криптовалутите, заявявайки, че и двете служат за различни цели и могат да съществуват съвместно за укрепване на финансовата екосистема. Той призова регулаторите да видят допълващите се роли на CBDC и криптовалутите.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.