С наближаването на изборите се появяват опасения относно потенциалното въздействие на победата на Джо Байдън и контрола на демократите върху Конгреса върху пазара на акции.
Политическите предложения на Байдън, включително повишаването на данъците и промените в регулациите за обратно изкупуване на акции, предизвикаха опасения сред инвеститорите. Освен това икономическите показатели, като високите оценки на акциите и спадът на М2 паричното предлагане, засилват несигурността на пазара.
M2 е паричен агрегат и част от паричното предлагане. В него се включва размерът на „тесни пари“ в икономиката (M1), т. нар. пари в брой, чековите и краткосрочните депозити, сумата на акциите, както и облигациите и активите на взаимните фондове.
Историческите данни обаче дават представа за представянето на фондовите пазари при управлението на демократите. Проучванията на CFRA Research и Retirement Researcher показват, че средно фондовите пазари са постигали положителна възвръщаемост през периодите на демократично управление. Въпреки периодичните промени в политиката и икономическите предизвикателства, търпеливите инвеститори исторически са виждали благоприятни резултати независимо от политическата принадлежност на управляващите.
Устойчивостта на дългосрочните инвестиционни стратегии е очевидна, като фондовите пазари демонстрират способност да издържат на политическите промени. Макар че в отговор на политическите или икономическите промени може да възникне краткосрочна нестабилност, поддържането на стабилен подход към инвестирането често се оказва ефективно за преодоляване на пазарните колебания.
Ето защо, въпреки несигурността, свързана с резултатите от изборите и потенциалните промени в политиката, инвеститорите с дългосрочна перспектива могат да намерят успокоение в историческите модели на устойчивост на пазарите. Като се фокусират върху фундаменталните инвестиционни принципи и запазят търпение в условията на пазарни колебания, инвеститорите могат да се позиционират така, че да се възползват от възможностите за дългосрочен растеж, независимо от политическата обстановка.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.