Напоследък водещите компания на фондовия пазар са технологичните акции, които изстрелват индекси като S&P 500 до нови върхове.
Ралито на технологичните акции, до голяма степен подхранвано от постиженията в областта на изкуствения интелект, породи опасения дали тази инерция може да се запази.
Данните, споделени от тракера на акциите на Майкъл Бъри на 27 юни, разкриха тревожна тенденция. Според доклад на Goldman Sachs хедж фондовете разпродават технологични акции с безпрецедентна скорост.
This is insane.
Goldman Sachs just reported that hedge funds are aggressively offloading tech stocks at a rapid rate we haven’t seen in years
June is already a record month pic.twitter.com/pxEEWNVYha
— Michael Burry Stock Tracker ♟ (@burrytracker) June 27, 2024
Данните показват месечния нетен поток (Z score) в сектора на технологиите, медиите и телекомуникациите (TMT) в САЩ. Тази метрика показва отклонението от средния нетен поток, като подчертава моделите на търговия на хедж фондовете.
Основните прозрения от данните включват тенденциите за покупка и продажба, като нетния поток варира от -2.5 до 2.5. В исторически план има периоди на значителни покупки, като например през 2018 г. и 2020 г., когато потока е надвишавал 1.5. През юни 2024 г. обаче се наблюдаваше рязко увеличение на продажбите, като метриката спадна до почти -2.0, което показва значително засилване на натиска за продажби.
Силните продажби от страна на хедж фондовете повишават вероятността от спукване на балон в технологичния сектор.
Тази тенденция може да бъде обусловена от няколко фактора: оценки, достигащи рекордно високи стойности, които подтикват към прибиране на печалби в очакване на корекция на пазара; макроикономически опасения като повишаването на лихвените проценти, инфлацията и геополитическото напрежение, които отблъскват инвеститорите от високорисковите технологични акции; и потенциално пренасочване на средства към по-безопасни или подценени сектори на фона на опасенията от рецесия.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).