Според доклад на Galaxy Research от 5 януари пазарните условия в криптo сектора, които доведоха до значително отдръпване на инвестициите през втората половина на предходната година, вероятно ще продължат и през 2023 г.
В началото на 2022 г. имаше значителни инвестиции на рисков капитал в крипто индустрията, но през втората половина те намаляха. Според Алекс Торн, ръководител на Firmwide Research, който се позова на доклада, през тази година трендът може да продължи.
more than $30bn was invested in crypto startups by venture investors in 2022 across 2900 deals, an absolutely monster year that was only beaten by 2021. but that isn't remotely the whole story… pic.twitter.com/khduDKDZhd
— Alex Thorn (@intangiblecoins) January 5, 2023
През 2022 г. сумата, инвестирана от компаниите за рисков капитал в Web3 и крипто стартъпи е малко над $30 милиарда. Също така са сключени 2,900 сделки с рискови компании, а през четвъртото тримесечие са сключени най-малко сделки и е инвестиран най-ниският капитал от две години насам.
Ако тази тенденция се задържи през 2023 г. крипто и Web3 компаниите може да имат затруднения с набирането на средства.
Намаляващото доверие в компаниите, заради многобройните фалити и по-строгите изисквания на инвеститорите ще затруднят набирането на средства за предприемачите. През 2023 г. стартъпите ще трябва да бъдат изцяло фокусирани върху основите, намаляването на оперативните разходи и увеличаването на приходите.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Най-големият растеж тепърва предстои
Регулаторната среда в Съединените щати също ще окаже влияние, тъй като страната продължава да доминира в екосистемата. Миналата година, базираните в САЩ стартъпи са получили над 40% от всички сделки с рисков капитал в областта на криптовалутите.
Продължаващото значение и доминантната позиция на САЩ в крипто сектора дават достатъчно основания на американските политици да изяснят и съгласуват правилата и регулациите за пространството.
В друг доклад на Crunchbase от 5 януари се прогнозира още по-бавна 2023 г. за рисковото финансиране във всички сектори. От 2021 г. насам глобалното финансиране с рисков капитал е намаляло с 35% до $445 милиарда.
Потребители на криптоборсата Binance споделиха, че гиганта в индустрията е блокирал множество сметки в платформата си във връзка с разследването на Bitzlato.
Основателката на OneCoin Ружа Игнатова, известна още като „криптокралицата“, е свързана с британско правителствено досие за имот в Лондон.
Бившият главен изпълнителен директор на сриналата се криптоборса FTX, Сам Банкман-Фрийд отрича да се е опитвал да повлияе на потенциален свидетел.
Председателят на Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC) на САЩ Гари Генслeр публикува в Twitter дискусия между него и комисар на SEC, в която обсъждат рисковете от крипто инвестициите.