Ангажиментът на Европейската централна банка да поддържа повишени разходи по заемите за продължителен период от време не изключва непременно възможността за по-нататъшно повишаване на лихвените проценти.
Туомас Валимаки, представител на централната банка на Финландия в Управителния съвет, заяви, че макар настоящата оценка да показва, че основните лихвени проценти, ако се запазят достатъчно дълго, ще допринесат значително за постигане на инфлационната цел, все още се разглеждат рискове, свързани с инфлационната траектория.
Поради това не бива да се приема, че няма да има по-нататъшни увеличения на лихвените проценти, като се има предвид, че инфлацията трайно превишава целевата стойност. Този продължителен период на инфлация над целевите равнища не може да се счита за приемлив.
Забележките на Валимаки се различават от тези на други членове на Управителния съвет, като например на вицепрезидента Луис де Гиндос, който в понеделник посочи, че лихвените проценти на сегашното им равнище от 4% ще спомогнат за постигане на целевата инфлация от 2% за еврозоната.
Въпреки 10-те поредни повишения на разходите по заемите преобладаващото мнение сред пазарите и икономистите е, че ЕЦБ може би е достигнала най-високите си лихвени проценти.
Въпреки това Валимаки подчерта, че бъдещите решения относно лихвените проценти ще зависят от предстоящите данни.
Той заяви:
Ще направим оценка на инфлационните перспективи, като вземем предвид основните инфлационни тенденции и ефективността на трансмисията на паричната политика.
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.