Въвеждане на спот Биткойн борсово търгуван фонд ще да отвори врати за традиционните инвеститори да приемат основната криптовалута. Има обаче едно забележително изключение от потенциалните купувачи - Европейската централна банка (ЕЦБ).
В сряда сутринта Изабел Шнабел от ЕЦБ изрично заяви, че вероятността банката някога да придобие Биткойн за своя баланс е много малка. Европейската централна банка отговаря за управлението на паричните условия в еврозоната, сравнимо с ролята на ръководения от Джером Пауъл Федерален резерв в САЩ.
🇪🇺@Isabel_Schnabel: The ECB is very unlikely to ever buy Bitcoin. #AskECB https://t.co/jpwUtuKFBS
— European Central Bank (@ecb) January 10, 2024
Номиниран от германското правителство през 2019 г., Шнабел е член на Изпълнителния съвет на ЕЦБ – комитет от шест души, натоварен със задачата да провежда паричната политика въз основа на насоките, предоставени от Управителния съвет на ЕЦБ.
Макар да е известна с предишната си ястребова позиция по отношение на повишаването на лихвените проценти по време на битката на Европа с инфлацията, Шнабел наскоро промени позицията си по този въпрос.
Въпреки че е сред централните банки, които проучват възможността за въвеждане на дигитална валута на централната банка (CBDC) – дигитализирана форма на фиатната валута, ЕЦБ все още е във „фазата на подготовка“ на своето дигитално евро.
Ентусиастите на криптовалутите често критикуват CBDC, които се регулират от централните банки и могат да работят на разрешени блокчейни.
Макар че няколко европейски централни банки държат значителни златни резерви в балансите си, като някои от тях увеличиха наличностите си през последните години, приемането от тях на Биткойн, който често се смята за дигитален аналог на златото, е вяло.
Metaplanet, която често е сравнявана с японската MicroStrategy, си осигури 4 милиарда йени чрез облигации с нулева лихва.
Индексът на цените на производителите в САЩ (PPI) за януари отчете повишение от 3.5%, което надхвърли 3.3% през декември, което е сигнал за продължаваща инфлация.
Изглежда, че крипто пазарът се движи в нова посока, като вниманието се пренасочва от силно спекулативните меме монети към утвърдените мрежи от първи слой.
Крипто пазарът нарасна през 2025 г., като на 7 януари достигна пазарна капитализация от $3.76 трилиона, подхранван от политиките на САЩ в подкрепа на крипто.