Биткойн претърпя сериозен ръст след халвинга от 2016 г.
Третият халвинг на BTC ще се състои на 20-ти май.
Ще бъдат генерирани с 50% по-малко монети на всеки блок след събитието, което може да се отрази на цената по изключително сериозен начин.
Халвинг се е провеждал два пъти в историята на най-големият дигитален актив, като и двата пъти успява да повиши стойността на Биткойн поне десет кратно.
Биткойн оперира на принципа на дефлацията. Това означава, че ще се произвежда все по-малко BTC, като на даден етап ще спре да се произвежда напълно.
Предлагането на Биткойн е ограничено до 21 милиона – никога не може да съществуват повече монети.
Това е различно от инфлационния модел на фиатните валути, който позволява на централните банки да принтират пари, когато преценят, че е редно.
Дефлацията на Биткойн го прави по-оскъден, което на теория би трябвало да го направи по-ценен.
Първоначалната награда за изкопан Биткойн блок беше 50 BTC. По онова време, всеки можеше да копае валутата само с лаптопа си. Сега изискванията за копаене са чувствително по-високи и наградата е 4 пъти по-ниска (12.5 BTC).
Не само наградата на блок има ефект върху оскъдността на криптовалутата. С течение на времето, все повече миньори започнаха да копаят, поради което е станало значително по-трудно да се добиват блокове.
В следствие на това, миньорите започнаха да се обединяват в ‘басейни’ (‘pools’). Участниците в тези басейни си разделят наградата за всеки добит блок.
Досега, халвингът е имал много позитивен ефект върху цената на Биткойн. Потенциалните обяснения за това са много, но най-простото е търсене и предлагане.
След халвинга, миньорите, които не могат да си позволят да копаят ще се откажат. Повечето ще продължат да копаят и ще продадат монетите си само когато им е изгодно, като по този начин повишават цената.
“Икономиката на търсене и предлагане остава валидна.” каза Антъни Помплиано.
“Това е добър начин да се определи пазарната цена. Така че, ако търсенето за актив с фиксирано предлагане се увеличи, ще видим стремглаво увеличение в цената.”
“Един от най-големите фактори за увеличението на това търсене или за оскъдността е халвинга през май 2020 година, който мисля, че ще е голям момент.”
Помплиано предвиди цена от $ 100,000 за Биткойн, което е само пет пъти по-високо от сегашния връх. Предвид ценовите увеличения, които последваха миналите халвинг събития, подобна прогноза не звучи неразумно, въпреки бомбастичната цел от $ 100,000.
Предвид кризата около коронавируса и историята на Биткойн, най-вероятно е да видим скок в цената около година след халвинга.
Понастоящем Биткойн е изправен пред сериозна съпротива около границата от $100,000, но мнозина на крипто пазара са оптимистично настроени.
Известен пазарен експерт изрази опасения, че световната икономика може би все още се намира в разгара на „балон на всичко“, който притежава значителен потенциал за растеж.
Биткойн все още се опитва да достигне границата от $100,000, но неотдавнашният спад отдалечи криптовалута номер едно от шестцифрения рекорд.
Binance обяви, че ще извади от списъка си няколко двойки за маржин търговия с BTC като част от усилията си да оптимизира предложенията и да ги приведе в съответствие с изискванията на пазара.