Биткойн претърпя сериозен ръст след халвинга от 2016 г.
Третият халвинг на BTC ще се състои на 20-ти май.
Ще бъдат генерирани с 50% по-малко монети на всеки блок след събитието, което може да се отрази на цената по изключително сериозен начин.
Халвинг се е провеждал два пъти в историята на най-големият дигитален актив, като и двата пъти успява да повиши стойността на Биткойн поне десет кратно.
Биткойн оперира на принципа на дефлацията. Това означава, че ще се произвежда все по-малко BTC, като на даден етап ще спре да се произвежда напълно.
Предлагането на Биткойн е ограничено до 21 милиона – никога не може да съществуват повече монети.
Това е различно от инфлационния модел на фиатните валути, който позволява на централните банки да принтират пари, когато преценят, че е редно.
Дефлацията на Биткойн го прави по-оскъден, което на теория би трябвало да го направи по-ценен.
Първоначалната награда за изкопан Биткойн блок беше 50 BTC. По онова време, всеки можеше да копае валутата само с лаптопа си. Сега изискванията за копаене са чувствително по-високи и наградата е 4 пъти по-ниска (12.5 BTC).
Не само наградата на блок има ефект върху оскъдността на криптовалутата. С течение на времето, все повече миньори започнаха да копаят, поради което е станало значително по-трудно да се добиват блокове.
В следствие на това, миньорите започнаха да се обединяват в ‘басейни’ (‘pools’). Участниците в тези басейни си разделят наградата за всеки добит блок.
Досега, халвингът е имал много позитивен ефект върху цената на Биткойн. Потенциалните обяснения за това са много, но най-простото е търсене и предлагане.
След халвинга, миньорите, които не могат да си позволят да копаят ще се откажат. Повечето ще продължат да копаят и ще продадат монетите си само когато им е изгодно, като по този начин повишават цената.
“Икономиката на търсене и предлагане остава валидна.” каза Антъни Помплиано.
“Това е добър начин да се определи пазарната цена. Така че, ако търсенето за актив с фиксирано предлагане се увеличи, ще видим стремглаво увеличение в цената.”
“Един от най-големите фактори за увеличението на това търсене или за оскъдността е халвинга през май 2020 година, който мисля, че ще е голям момент.”
Помплиано предвиди цена от $ 100,000 за Биткойн, което е само пет пъти по-високо от сегашния връх. Предвид ценовите увеличения, които последваха миналите халвинг събития, подобна прогноза не звучи неразумно, въпреки бомбастичната цел от $ 100,000.
Предвид кризата около коронавируса и историята на Биткойн, най-вероятно е да видим скок в цената около година след халвинга.
Съоснователят на BitMEX Артър Хейс изрази предпазливи прогнози за Биткойн и криптовалутния пазар като цяло, предвиждайки възможен краткосрочен спад, тъй като правителството на САЩ променя стратегията си за ликвидност.
Вътрешната тенденция за поскъпване на Биткойн продължава да се засилва, като данните от блокчейна и поведението на пазара на деривати разкриват агресивно натрупване от страна на дългосрочните притежатели и „китовете“.
С ускоряването на институционалното приемане на Биткойн, американският гигант в управлението на активи Franklin Templeton издаде предупреждение относно нарастващата тенденция на крипто-базирани стратегии за управление на финансови средства.
Биткойн се повиши с 2% през последните 24 часа, достигайки $109,500 към момента на писане на статията, благодарение на нарастващия институционален приток към спот ETF-ите, облекчаването на напрежението в световната търговия и засилването на техническия импулс.