Начало » Други » Сериозен спад на вносът на петрол в Европа от Близкия изток

Сериозен спад на вносът на петрол в Европа от Близкия изток

22.01.2024 21:00 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Сериозен спад на вносът на петрол в Европа от Близкия изток

Конфигурацията на световния пазар на фючърси за суров петрол тип Брент и на някои физически пазари в Европа и Африка показва свиване на предлагането, което отчасти се дължи на опасенията за забавяне на корабоплаването в Червено море, където корабите избягват района поради нападения с дронове и рекети.

Тези прекъсвания, най-значителните след Ковид пандемията, заедно с фактори като нарастващото търсене в Китай, засилиха конкуренцията за доставки на суров петрол, които заобикалят Суецкия канал.

Тази тенденция се наблюдава най-вече на европейските пазари. Пазарната структура на сорта Брент, който определя цените на близо 80% от търгувания в света петрол, демонстрира в петък най-силната си бича позиция от два месеца насам.

Танкерите, пренасочени от Червено море след неотдавнашните въздушни удари на Съединените щати и Обединеното кралство по цели в Йемен, допринесоха за това свиване на предлагането.

Продължаващият конфликт между Израел и Ивицата Газа накара бунтовниците от свързаната с Иран групировка, контролираща Северен Йемен, да предприемат нападения срещу кораби в Червено море. Като атакуват плавателни съдове, за които се предполага, че са свързани с Израел, тези бунтовници целят да окажат натиск върху Тел Авив да прекрати войната и да разреши доставката на хуманитарна помощ в ивицата Газа.

Действията на хутите са съсредоточени главно върху тесния проток Баб ал-Мандеб – важен проход, свързващ Аденския залив с Червено море, през който ежедневно преминават около 50 кораба към и от Суецкия канал – жизненоважен маршрут за световната търговия. Големите корабни компании преустановиха транзита в региона, като пренасочиха корабите около нос Добра надежда в Южна Африка, което доведе до повишаване на цените на превозите поради по-високите разходи за гориво, екипаж и застраховки.

Виктор Катона, водещ анализатор на суров петрол в Kpler, подчерта въздействието върху сорта Брент като най-засегнатия фючърсен договор по време на прекъсванията на работата на Червено море/Суецкия канал, което засяга особено силно европейските рафинерии.

Премията на първомесечния договор за Брент спрямо шестмесечния договор достигна в петък до $2.15 за барел, което е най-високата стойност от началото на ноември. Тази структура на изоставане предполага усещане за по-ограничено предлагане за незабавна доставка. Забележително е, че износът на суров петрол от Близкия изток за Европа е намалял почти наполовина – от 1.07 милиона барела дневно през октомври до около 570,000 барела дневно през декември.

Освен това повишеното търсене от страна на Китай и Индия на анголски суров петрол, който не преминава през Суецкия канал, за да достигне до Европа, ограничи наличните доставки.

Проблемите в търговията на Китай с Иран и намаленият индийски внос на руски суров петрол поради валутни проблеми се отразиха на световния петролен пазар. Русия се очертава като основен доставчик на суров петрол за Китай през 2023 г., изпреварвайки Саудитска Арабия, въпреки западните санкции заради руската инвазия в Украйна през 2022 г.

Миналата година Русия достави рекордните 107.02 милиона метрични тона суров петрол на Китай, изпреварвайки другите големи износители.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ето как да разчитаме крипто индекса на страха и алчността

Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.

14.07.2025 17:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov

Управителят на Английската централна банка с предупреждение за стабилните монети

Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.

14.07.2025 12:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Националната банка на Чехия инвестира в Coinbase

Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.

14.07.2025 8:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Златото превъзхожда американския пазар на акции в продължение на 25 години

В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.

13.07.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.