Приходите от криптовалути, получени чрез изнудване с рансъмуер атакаи през 2022 г. са намалели значително.
За сравнение през 2021 г. приходите генерирани чрез рансъмуер атаки са се равнявали на около $765.6 милиона. Днес те възлизат на $456.8 милиона – което е спад от 40.3%.
Тенденцията за намаляване на плащанията за откуп е ясна, както подчертава платформата за блокчейн данни Chainalysis в нов доклад. Все пак действителните общи суми вероятно са по-високи, тъй като много адреси на криптовалути, контролирани от злонамерените индивиди, все още не са идентифицирани в блокчейн мрежите и не са включени в данните на Chainalysis.
За съжаление, спадът в приходите не съответства на по-малък брой опити за атаки. Фирмата за киберсигурност Fortinet съобщава за повече от 10,000 уникални вида рансъмуер през първата половина на 2022 г., което е почти двойно повече от тези през предходните шест месеца.
Данните от веригата също така потвърдиха, че броят на активните видове рансъмуер се е увеличил драстично през последните години. Това вероятно се дължи на факта, че нападателите са се опитали да прикрият дейността си, използвайки различни видове. Поради това средната продължителност на живота на всеки вид е намаляла с повече от половина – до 70 дни през 2022 г.
Въпреки че активността на множество видове, според Chainalysis броят на лицата в екосистемата на рансъмуера вероятно е малък. Това е така, защото свързаните лица извършват атаки чрез множество видове рансъумер, създавайки илюзията за много различни нападатели, въпреки че използват повторно едни и същи адреси на портфейли.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Започна ли следващия бичи пазар?
В крайна сметка, според фирмата за блокчейн анализ, доказателствата сочат, че спадът в плащанията може да се дължи на това, че все повече жертви отказват да плащат откупите.
По отношение на прането на пари Chainalysis заяви, че повечето използващи този метод все по-често изпращат средствата на жертвите към основните, централизирани криптоборси.
Делът на средствата от рансъумер, насочени към такива платформи, се е увеличил до 48.3% през 2022 г. от 39.3% през 2021 г. В същото време тези, кото са изпратени към високорискови борси, са намалели до 6.7% от 10.9%. Прането на средства от рансъмуер чрез незаконни услуги като даркнет пазари също намаля, докато криптомиксерите, включително Tornado Cash, се оказаха по-популярни, като се увеличиха до 15% от 11.6%.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.