Начало » Други » Сериозен спад на приходите от рансъмуер атаки

Сериозен спад на приходите от рансъмуер атаки

23.01.2023 11:24 2 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Сериозен спад на приходите от рансъмуер атаки

Приходите от криптовалути, получени чрез изнудване с рансъмуер атакаи през 2022 г. са намалели значително.

За сравнение през 2021 г. приходите генерирани чрез рансъмуер атаки са се равнявали на около $765.6 милиона. Днес те възлизат на $456.8 милиона – което е спад от 40.3%.

Тенденцията за намаляване на плащанията за откуп е ясна, както подчертава платформата за блокчейн данни Chainalysis в нов доклад. Все пак действителните общи суми вероятно са по-високи, тъй като много адреси на криптовалути, контролирани от злонамерените индивиди, все още не са идентифицирани в блокчейн мрежите и не са включени в данните на Chainalysis.

За съжаление, спадът в приходите не съответства на по-малък брой опити за атаки. Фирмата за киберсигурност Fortinet съобщава за повече от 10,000 уникални вида рансъмуер през първата половина на 2022 г., което е почти двойно повече от тези през предходните шест месеца.

Данните от веригата също така потвърдиха, че броят на активните видове рансъмуер се е увеличил драстично през последните години. Това вероятно се дължи на факта, че нападателите са се опитали да прикрият дейността си, използвайки различни видове. Поради това средната продължителност на живота на всеки вид е намаляла с повече от половина – до 70 дни през 2022 г.

Въпреки че активността на множество видове, според Chainalysis броят на лицата в екосистемата на рансъмуера вероятно е малък. Това е така, защото свързаните лица извършват атаки чрез множество видове рансъумер, създавайки илюзията за много различни нападатели, въпреки че използват повторно едни и същи адреси на портфейли.


ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Започна ли следващия бичи пазар?


В крайна сметка, според фирмата за блокчейн анализ, доказателствата сочат, че спадът в плащанията може да се дължи на това, че все повече жертви отказват да плащат откупите.

По отношение на прането на пари Chainalysis заяви, че повечето използващи този метод все по-често изпращат средствата на жертвите към основните, централизирани криптоборси.

Делът на средствата от рансъумер, насочени към такива платформи, се е увеличил до 48.3% през 2022 г. от 39.3% през 2021 г. В същото време тези, кото са изпратени към високорискови борси, са намалели до 6.7% от 10.9%. Прането на средства от рансъмуер чрез незаконни услуги като даркнет пазари също намаля, докато криптомиксерите, включително Tornado Cash, се оказаха по-популярни, като се увеличиха до 15% от 11.6%.

С над 8 години опит в индустрията на криптовалутите и блокчейн, Александър е опитен създател на съдържание и пазарен анализатор, посветен на това да направи дигиталните активи по-достъпни и разбираеми. Той е специалист в разбиването на сложни крипто тенденции, анализирането на пазарни движения и създаването на задълбочено съдържание, насочено към образованието както на новодошлите, така и на опитни инвеститори. Александър е изградил репутация на човек, който предоставя навременни и точни анализи, като същевременно следи отблизо регулаторните промени, нововъзникващите технологии и макроикономическите тенденции, които оформят бъдещето на дигиталните финанси. Работата му се корени в страстта към иновациите и твърдото убеждение, че широко разпространеното образование е ключ към ускоряване на глобалното приемане на криптовалутите.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ключови икономически събития в САЩ, които да следим през следващата седмица

След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.

06.07.2025 19:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Седмичен обзор: Ключови промени и важни събития в крипто екосистемата

Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.

06.07.2025 18:00 4 мин. четене Alexander Zdravkov

ЕС рискува да изостане в областта на дигиталното финансиране – ето защо

Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.

06.07.2025 14:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov

Toncoin стартира нова стейкинг инициатива със съдействието на ОАЕ

Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.

06.07.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.