Yuga Labs Inc., създател на NFT колекцията Bored Ape Yacht Club, е обект на разследване от страна на Комисията по ценни книжа и борси на САЩ, съобщава Bloomberg.
Целта на разследването е да се установи дали компанията нарушава федералните закони за ценни книжа с някои от своите предложения. Лице, запознато със случая, твърди, че SEC може да разглежда някои NFT на Yuga Labs като акции.
Проверката ще бъде насочена и към монетата Ape Coin (APE), която може да представлява нерегистрирана ценна книга. Базираният на Етериум токен за управление беше пуснат на пазара през март. По-голямата част от предлагането на токена (62%) беше разпределенo на общността.
Останалата част отиде при Yuga Labs, спонсорите на старта, основателите на BAYC, както и за благотворителни каузи. Цената на APE се понижи с цели 9% заради новината, според данни, предоставени от CoinMarketCap. В момента пазарната капитализация на криптовалутата се оценява на $1.4 милиарда.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Google си партнира с Coinbase за крипто разплащания
В доклада се казва, че не е ясно дали регулаторът ще вземе отношение към Yuga Labs на този етап от разследването. Компанията все още не е обвинена в неправомерни действия като твърди, че е „ангажирана“ да сътрудничи на регулаторните органи.
Освен Bored Ape Yacht Club, Yuga Labs контролира известни NFT колекции като Meebits и CryptoPunks. Оценката на компанията достигна $4 милиарда още през март, след като си осигури финансиране в размер на $450 милиона.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.