Комисията по ценни книжа и борси (SEC) продължава да предприема правни действия срещу злонамерените участници в крипто индустрията, тъй като регулаторите предприемат стъпки за укрепване на законите за защита на инвеститорите.
Chicago Crypto Capital и трима нейни служители бяха обвинени в измама на инвеститорите чрез предлагане на нерегистрирани ценни книжа под формата на крипто активи, стана ясно от съобщение в сряда.
Твърди се, че собственикът на крипто брокера Брайън Амоа и бившите продавачи Даркас Оливър Йънг и Елбърт „Ал“ Елиът са функционирали като незаконни брокери-дилъри, като са предлагали нерегистрирани токени Beaxy (BXY), което им е помогнало да съберат $1.5 милиона от 100 неопитни инвеститори в периода между август 2018 г. и ноември 2019 г.
BXY са били емитирани от несъществуващата крипто борса Beaxy, за която се твърди, че е сключила сделка с Chicago Crypto Capital през август 2018 г. за продажба на тези токени.
Но SEC заяви, че BXY не е била регистрирана в Комисията. Освен това нито една от участващите страни не е била допустим брокер.
Твърди се, че компанията е направила неверни твърдения пред инвеститорите относно съхранението и доставянето на токените BXY, допълнителните такси, начислявани от фирмата, личните им инвестиции в BXY и финансовите проблеми с емитента Beaxy.
„Всяко от тези неверни твърдения би било информация, която един разумен инвеститор би искал да знае“, пише регулаторът в жалбата си.
В резултат на това някои инвеститори така и не успяха да защитят своите дялове в BXY и всички инвеститори в крайна сметка платиха неизвестна сума за своите токени, заяви SEC.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Сливането на Етериум (ETH) премина успешно
Досега само Йънг се е съгласил да се споразумее с регулатора за неразкрита сума.
Chicago Crypto Capital продава крипто активи и популяризира други инвестиции, свързани с блокчейн. Нейният уебсайт се описва като консултантска фирма, създадена за проучване на децентрализираното финансиране.
Действията по прилагане на законодателството, свързани с крипто, се засилиха през последните месеци след опасенията за ликвидността в индустрията. Председателят на Комисията по ценни книжа и борси на САЩ, Гари Генслер. повтори тази седмица, че крипто фирмите трябва да се регистрират при регулаторите. Той заяви, че огромното мнозинство от близо 10,000 токена на пазара са ценни книжа и че е поискал от служителите да работят с крипто предприемачите, за да бъдат регистрирани техните токени.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.