Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ (SEC) разследва Coinbase, най-голямата борса в страната, а според служителите от офиса на Лумис са насочили вниманието си и към глобалния гигант Binance.
Както Coinbase, така и Binance са се постарали да успокоят регулаторите, като последната има отделно подразделение (Binance.US) с ограничени услуги за американски клиенти.
Очевидно това все още не е достатъчно за SEC, докато по-благосклонният към криптовалутите регулатор, Комисията за търговия със стокови фючърси (CFTC), е по-вероятно да възприеме подход, който не се основава на прекомерно правоприлагане и съдебни дела.
Според доклад на Forbes от 4 август всяка американска криптоборса е в различни етапи на разследване от страна на посочените служители на SEC.
Въпреки това криптоактивите все още не са официално класифицирани като ценни книжа, така че SEC технически действа извън своята юрисдикция.
За това намекна републиканският сенатор Том Емър, както отразихме от CryptoDnes. Той заяви миналия месец, че агенцията и нейният антикрипто председател Гари Генслер са „адски амбицирани да разширят размера на своя отдел за правоприлагане в областта на крипто, използвайки правоприлагането за противоконституционно разширяване на своята юрисдикция„.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Сенатор Елизабет Уорън не иска крипто на Уолстрийт
Все пак има надежда, тъй като SEC спешно иска да разреши спора си със CFTC относно крипто юрисдикцията, според служителя, чието име не е посочено.
„Ако въпросът не бъде решен вътрешно, ще трябва да се намесят законодателите, а този Конгрес вероятно ще застане на страната на CFTC„, каза той.
Наскоро бяха представени два законопроекта, които да дадат на CFTC по-голяма юрисдикция над криптовалутите, но служителят заяви, че има по-малко от 50% шанс някой от тях да бъде приет тази година. Законопроектът Лумис/Гилибранд беше представен на 7 юни, а Законът за защита на потребителите на дигитални стоки беше обявен тази седмица.
Според един от изпълнителните директори на криптоборса, много американски борси вероятно са получили известия от Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC) в рамките на нейната кампания за правоприлагане. Те се използват за официално информиране на компаниите, когато срещу тях предстои да бъдат предприети действия. Неназованият изпълнителен директор също така заяви, че тези случаи са отделни от стандартните процедури на SEC.
Binance.US вече извади от списъка актив, считан за ценна книга от SEC, тази седмица, когато се отказа от токена AMP.
Битката за регулаторен контрол върху криптовалутите в Америка продължава и едва ли ще приключи скоро, което само удължава несигурността за компаниите, които се опитват да се съобразят с изискванията.
Русия затяга контрола върху регулирането на криптовалутите, като Върховният съд се готви да класифицира дигиталните активи като собственост при наказателни дела.
Европейският съюз даде одобрение на 10 компании, което им позволява да емитират стабилни монети в съответствие с новата рамка за пазарите на крипто активи (MiCA).
Сривът на аржентинския токен Libra разпали отново дебатите за необходимостта от по-силна регулаторна рамка за меме монетите.
Високопоставен служител от Федералния резерв на САЩ настоява за ново законодателство, което да позволи на традиционните финансови институции да емитират стабилни монети, обезпечени с американски долар.