Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) оттегли обвиненията срещу двама ръководители на Ripple Labs, в съдебно дело, в което компанията е обвинена в нарушаване на американските закони за ценните книжа. Това развитие стана ясно от съдебно дело в Ню Йорк.
SEC оттегли исковете срещу главния изпълнителен директор на Ripple, Брад Гарлингхаус, и съоснователя Крис Ларсен, относно участието им в продажбите на криптовалутата XRP, които съдия е счел за нерегистрирано предлагане на ценни книжа. В първоначалния иск от декември 2020 г. SEC твърдеше, че Ripple е набрала незаконно над $1.3 милиарда чрез продажбата на XRP в нерегистрирано предлагане на ценни книжа.
Окръжният съдия на САЩ Анализа Торес в Манхатън предостави на Ripple частична победа през юли, като потвърди, че продажбите на XRP на публични борси не се квалифицират като нерегистрирани предлагания на ценни книжа. Торес също така отхвърли искането на SEC за обжалване. Въпреки това тя постанови частично решение в полза на SEC, като заяви, че продажбите на XRP на стойност $728.9 милиона на компанията на опитни купувачи са нарушили закона.
Гарлингхаус и Ларсен, гласовити критици на SEC през цялото време на делото, обвиниха агенцията в политическа програма. Те твърдяха, че SEC трябва да се съсредоточи върху залавянето на престъпници на офшорни борси, а не да се насочва към отговорни участници.
Делото на SEC срещу Гарлингхаус и Ларсен беше насрочено за съдебен процес със съдебни заседатели. Следващата стъпка, както е посочено в документите на SEC, включва представяне на аргументи от двете страни относно подходящото наказание за Ripple.
Това развитие бележи рядък неуспех за SEC в усилията ѝ да регулира индустрията. Под ръководството на председателя на SEC Гари Генслер агенцията предприе правни действия срещу Binance, най-големия крипто обмен в света, и Coinbase, най-голямата американска крипто борса.
След обявяването на митата от президента на САЩ Доналд Тръмп на 2 април, което съвпадна с Деня на независимостта, и бързата реакция на Китай, крипто пазарът отбеляза значителни понижения.
Големи финансови институции, сред които JPMorgan Chase и Deutsche Bank, проверяват дали щатският долар може да запази господстващото си положение в световен мащаб.
Nvidia, един от отличниците през 2024 г. с ръст от над 170%, сега е изправена пред нарастващ натиск, тъй като акциите ѝ се понижават на фона на икономическата несигурност и геополитическото напрежение.
Китай отвърна на САЩ със свой набор от мита, отбелязвайки поредната глава в ескалиращия глобален търговски конфликт, който започна с обявяването на тарифите от президента Доналд Тръмп на 2 април.