Неотдавнашният член на БРИКС, Саудитска Арабия, активно се стреми да придобие международни петролни и газови активи в Европа, Южна Америка и Африка.
Aramco, Националната петролна компания на Саудитска Арабия, постепенно разширява влиянието си в световния петролен сектор извън границите на кралството. Тази инициатива, която започна в по-малък мащаб през 2020 г., сега е готова за значителни придобивания.
През 2020 г. престолонаследникът принц Мохамед бин Салман свърза суверенния фонд на Саудитска Арабия, „Публичния инвестиционен фонд“ (PIF), с Aramco. В резултат на това сега както вътрешни, така и външни източници на финансиране допринасят за оперативния паричен поток на Aramco и за начинанията за придобиване.
Най-важната световна петролна компания активно обмисля придобиването на активи в Европа, Африка и Латинска Америка, както съобщават от Oil Price. Тази потенциална експанзия в петролния сектор може допълнително да засили пазарното влияние на алианса БРИКС. Понастоящем БРИКС владее 42% от световните пазари на петрол и контролира 35% от производството на природен газ.
Интересът на Саудитска Арабия към придобиване на допълнителни активи в Европа би укрепил позициите на блока БРИКС. Този стратегически ход би могъл да окаже натиск върху развитите държави, като потенциално позволи на БРИКС да утвърди влиянието си върху търговските правила в сектора на нефта и природния газ.
Коалицията БРИКС активно се стреми към доминираща роля на световната финансова арена, особено по отношение на добива на нефт и газ. Наскоро Саудитска Арабия заяви готовността си да приема местни валути за търговия с петрол, наред с щатския долар. Ако развиващите се страни се насочат към използване на собствени валути за сделки с петрол, това може да доведе до намаляване на търсенето на щатския долар на международните пазари.
Като се има предвид, че повечето членове на БРИКС понастоящем изнасят петрол за западните държави, следващото десетилетие може да доведе до значителни промени. Тази промяна в глобалната финансова доминация може да доведе до преориентиране от Запада към Изтока и да възвести нов световен ред.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.