След три години саудитският петролен гигант Aramco отново излезе на пазара на дългa, като планира да набере поне $3 милиарда чрез облигации с падеж след 10, 30 и 40 години.
Този ход идва в момент, когато предприятията от Персийския залив се възползват от благоприятните пазарни условия, като по-рано тази година Саудитска Арабия емитира облигации за $12 милиарда и сукук (вид облигация, която е в съответствие с ислямското религиозно право – шериат) за $5 милиарда. За последен път Aramco емитира глобален дълг през 2021 г., набирайки $6 милиарда.
Aramco, основен източник на приходи за Саудитска Арабия, ще обяви $124.3 милиарда дивиденти за 2024 г., от които ще се възползват предимно саудитското правителство и неговият Фонд за публични инвестиции (PIF).
Неотдавна Aramco възложи договори за разширяване на газовия сектор на стойност $25 милиарда, закупи 10% дял в предприятието на Renault и Geely и се съгласи да закупи втечнен природен газ от Sempra.
Анализаторът Юсеф Хюсеини предполага, че продажбата на облигации показва продължаващата агресивна стратегия за придобиване на Aramco. Правителството на Саудитска Арабия, което притежава 81.5% от Aramco, наскоро набра $11.2 милиарда чрез продажба на акции, за да подкрепи своя план за икономическа диверсификация Vision 2030. PIF също така е набрал близо $8 милиарда от продажби на дълг.
Моника Малик, главен икономист в Abu Dhabi Commercial Bank, отбеляза, че значителните инвестиционни нужди на Саудитска Арабия продължават, като дълговите пазари помагат да се намали натискът върху вътрешното финансиране. Citi, Goldman Sachs, HSBC, JPMorgan, Morgan Stanley и SNB Capital ще ръководят продажбата на облигации, а други банки ще бъдат съвместни пасивни посредници. 40-годишните облигации на Aramco ще бъдат вторите по продължителност след облигациите с падеж през 2070 г.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.