НАЧАЛО Други

Саудитска Арабия увеличава цените на петрола за Азия

06.03.2024 15:00 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Саудитска Арабия увеличава цените на петрола за Азия

Саудитска Арабия повиши официалните продажни цени на суровия си петрол за азиатските купувачи след удължаването на споразумението на ОПЕК+ за намаляване на производството до края на първата половина на годината.

Според Reuters цената на основния сорт Arab Light в страната е повишена с $0.20 на барел спрямо средната за Оман/Дубай. Тази корекция означава, че доставките през април ще струват $1.70 за барел повече от средната стойност за Оман/Дубай, в сравнение с $1.50 за барел през този месец.

Едновременно с това Aramco понижи цените си за европейските купувачи с между $0.60 и $0.70 на барел, докато цените за продажби в САЩ останаха почти непроменени. Решението за повишаване на цените идва въпреки първоначалните очаквания в петролната индустрия, че Саудитска Арабия ще запази цените за април на същото ниво като тези през март.

Един от неназованите източници от сектора на добива и преработката предположи пред Reuters по-рано този месец, че решението може да е повлияно от структурата на пазара и продуктовите пукнатини, които не са се променили значително в сравнение с предходния месец. Освен това несигурността, свързана с доставките преминаващи през Червено море, може да подтикне Саудитска Арабия да се съсредоточи върху транспортирането на барели към Азия.

Наскоро ОПЕК+ се съгласи да удължи съкращенията на производството си, тъй като референтните цени продължиха да остават относително стабилни, главно поради очакванията за вяло нарастване на търсенето и увеличено предлагане от страна на производители извън ОПЕК, които потенциално биха могли да задоволят по-голямата част от новите потребности, очаквани за тази година.

Съществуват обаче различни мнения относно достатъчността на тези мерки. Някои от тях, включително EIA, очакват много по-слаб ръст на производството в САЩ, които често се посочват като пример за предлагане извън ОПЕК, което се очаква да задоволи допълнителното търсене.

Действителният темп на нарастване на търсенето през годината ще стане ясен едва по-късно, а някои анализатори не изключват възможността за дефицит на петролните пазари.

Въпреки тази несигурност повечето анализатори очакват цените на петрола да останат относително непроменени през годината, което се дължи на бавния икономически растеж, който обикновено намалява търсенето на петрол и газ.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Хонконгските крипто ETF не се представят толкова добре, колкото американските

Навлизането на Хонконг на пазара на крипто борсово търгувани фондове (ETF) не оправда очакванията, като не успя да постигне успеха на базираните в САЩ спот ETF, които понастоящем притежават $55 милиарда.

19.05.2024 13:00 1 мин. четене

Tether вече държи повече американски държавни облигации от Германия

Tethe надмина на Германия по отношение на притежанията на държавни облигации на САЩ, отбелязвайки значителното си влиянието в сектора на дигиталните активи и предизвиква дискусии относно необходимостта от регулиране на стабилните монети.

19.05.2024 8:30 2 мин. четене

Венецуела спира всички операции за копаене на крипто

Венецуелското министерство на електроенергията реши да прекъсне всички операции за копаене на криптовалута от националната електрическа мрежа (SEN), за да управлява потреблението на енергия и да осигури стабилно електроснабдяване за гражданите, според доклад на AlbertoNews от 18 май.

19.05.2024 7:30 1 мин. четене

БРИКС: Ето в каква валута се изпълняват 90% от сделките на съюза

Русия и Китай са решили все повече да използват собствените си национални платежни системи за двустранна търговия, според руския президент Владимир Путин по време на пресконференция след разговори с Китай.

19.05.2024 7:00 1 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.