Изглежда, че Русия и Саудитска Арабия са склонни да удължат споразумението си за поддържане на по-високи цени на петрола, като задържат на пазара 1% от световното търсене, както предложи Владимир Путин.
Руският президент заяви в сряда, че намаляването на доставките на петрол, наложено от Саудитска Арабия и Русия, вероятно ще продължи въпреки опасенията на пазара за конфликта между Израел и Хамас, който може да доведе до повишаване на цените на суровия петрол до $100 за барел.
Това повишение на световните цени на петрола би било значителна подкрепа за Русия, която преживя рязък спад в продажбите на газ за Европа след нахлуването си в Украйна миналата година. Очаква се скокът на цените на суровия петрол да постави предизвикателства и пред западните лидери, които се стремят да управляват инфлацията.
На конференция на индустрията в Москва Путин подчерта, че споразумението на Русия със Саудитска Арабия за ограничаване на доставките на петрол е “от решаващо значение за стабилността на петролния пазар и в крайна сметка за благосъстоянието на цялото човечество“.
Двата водещи световни износителя на петрол се събраха в сряда в Москва, за да обсъдят ситуацията на световния пазар след неочакваното нападение на бойци на Хамас срещу израелски цивилни през уикенда.
Заместник министър-председателят на Русия Александър Новак, главният петролен служител на Кремъл, и министърът на енергетиката на Саудитска Арабия принц Абдулазиз бин Салман проведоха дискусии в Москва преди конференцията “Руска енергийна седмица“.
Неочакваната атака на Хамас през изминалия уикенд предизвика рязък скок на световната референтна цена на петрола, в резултат на което тя се повиши с близо $4 за барел, или над 4%, достигайки $88. Търговците спекулираха, че по-широка ескалация на конфликта в целия Близък изток може да наруши доставките.
Магид Шенуда, заместник-изпълнителен директор на голямата фирма за търговия със суровини Mercuria, спомена на конференция на индустрията в Обединените арабски емирства в сряда, че цената на петрола може да достигне $100 за барел, ако ситуацията в Близкия изток се влоши допълнително.
Цените на суровия петрол вече се повишиха до $90 за барел миналия месец, след като водещите световни производители обявиха удължаване на координираните си съкращения на производството до декември с цел стабилизиране на цените.
В условията на оживен пазар общата тенденция на инвеститорите е да се насочват към добре познати акции. Привлекателността на популярността обаче не винаги означава стабилна инвестиция.
След неотдавнашното споразумение на стойност над $4 милиарда между Binance и американските власти конкурентите в сферата на обмена на криптовалути, а именно Coinbase и Bybit, се превърнаха в значителни печеливши.
Според изявленията на южноафриканския посланик Анил Сооклал в неотдавнашно интервю, има официални заявления от 20 нови държави, които искат да се присъединят към алианса БРИКС.
По време на неотдавнашната среща на върха на ООН за климата Обединените арабски емирства (ОАЕ), като новоприет член на БРИКС, поеха значителен ангажимент от $5 милиарда за укрепване на икономическото партньорство.