Наскоро въпреки че официално не е член на БРИКС, Ирак въведе политика, забраняваща тегленето на пари в брой и транзакциите в щатски долари.
Сега Малайзия обяви намерението си да намали зависимостта си от щатския долар, като прилага стратегически политики за насърчаване на използването на местната валута – рингита – в международната търговия.
Министър-председателят Анвар Ибрахим подчерта в парламента, че макар цялостното прекъсване на връзките с щатския долар да представлява предизвикателство, Малайзия се ангажира да възприеме по-активен и настойчив подход при използването на рингита за търговски цели.
Освен това Анвар Ибрахим разкри, че Малайзия е сключила споразумения с ключови търговски партньори като Индонезия, Тайланд и най-големия си партньор Китай, за да насърчи увеличаването на търговията и инвестициите, извършвани в местни валути.
За отбелязване е още, че стойността на рингита значително намаля спрямо щатския долар, достигайки исторически минимум.
Този ход е в унисон с по-широкия глобален дискурс за дедоларизация, тъй като държавите от БРИКС наскоро проучиха алтернативи на щатския долар, включително потенциалното създаване на обща “валута” за търговия.
По време на неотдавнашната среща на върха на ООН за климата Обединените арабски емирства (ОАЕ), като новоприет член на БРИКС, поеха значителен ангажимент от $5 милиарда за укрепване на икономическото партньорство.
През последните няколко години Binance значително увеличи инвестициите си в лобиране, като през 2023 г. разходите за Binance и Binance.US надхвърлиха $1 милион.
Очаква се през следващото десетилетие Съединените щати да поддържат санкциите срещу Москва, за да намалят значително енергийните приходи на Русия.
След заседанието на Федералния комитет по операциите на открития пазар (FOMC) очакванията за лихвените проценти се промениха.