Цените на петрола отбелязаха леко повишение в понеделник, след като водещите износители Саудитска Арабия и Русия потвърдиха ангажимента си да запазят доброволното намаляване на доставките на петрол до края на годината.
Фючърсите на суровия петрол тип “Brent” се установиха на ниво $85.18 за барел, което представляваше повишение от 0.34%, а американският суров петрол тип “West Texas Intermediate” поскъпна до $80.82, което представляваше увеличение от 0.4%.
Саудитска Арабия потвърди, че ще поддържа допълнително доброволно намаление от 1 милион барела на ден през декември, като по този начин ще запази добива на ниво около 9 милиона барела на ден. По същия начин Русия обяви допълнително доброволно намаление от 300,000 барела на ден на износа си на суров петрол и нефт до края на декември. Този ход е насочен към свиване на пазарите и засилване на цените.
Според стратег на UBS, Джовани Стауново, съкращенията могат да продължат и през първото тримесечие на 2024 г. поради сезонните спадове в търсенето на петрол, продължаващите икономически тревоги и общата цел на производителите и ОПЕК+ да стабилизират и балансират петролния пазар.
Цените на петрола се възстановиха след спада от 6% на двата бенчмарка през предходната седмица, което се дължеше на отслабването на опасенията за предлагането, породени от напрежението в Близкия изток. По-слабият долар също изигра роля за повишаването на цените на петрола, тъй като намалената стойност на долара засилва търсенето на суровината от страна на притежателите на чуждестранна валута.
Въпреки това цените бяха повлияни от намаляването на пропускателната способност на суровия петрол в китайските и американските рафинерии. Китайските рафинерии свиха дейността си поради намаляващите маржове на печалба и недостига на квоти за износ. Същевременно американските рафинерии за суров петрол се очаква да намалят производството си след период на високи производствени темпове, продиктуван от слабите маржове на бензина и ремонтните дейности.
Главният икономист на Английската централна банка Хю Пил предложи потенциално понижение на лихвените проценти в средата на следващата година, което би могло да стимулира разходите и да засили търсенето на суров петрол.
В условията на оживен пазар общата тенденция на инвеститорите е да се насочват към добре познати акции. Привлекателността на популярността обаче не винаги означава стабилна инвестиция.
След неотдавнашното споразумение на стойност над $4 милиарда между Binance и американските власти конкурентите в сферата на обмена на криптовалути, а именно Coinbase и Bybit, се превърнаха в значителни печеливши.
Според изявленията на южноафриканския посланик Анил Сооклал в неотдавнашно интервю, има официални заявления от 20 нови държави, които искат да се присъединят към алианса БРИКС.
По време на неотдавнашната среща на върха на ООН за климата Обединените арабски емирства (ОАЕ), като новоприет член на БРИКС, поеха значителен ангажимент от $5 милиарда за укрепване на икономическото партньорство.