Начало » Други » Саудитска Арабия и Русия поддържат ограничението върху износа – цените на петролa вървят нагоре

Саудитска Арабия и Русия поддържат ограничението върху износа – цените на петролa вървят нагоре

07.11.2023 16:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Саудитска Арабия и Русия поддържат ограничението върху износа – цените на петролa вървят нагоре

Цените на петрола отбелязаха леко повишение в понеделник, след като водещите износители Саудитска Арабия и Русия потвърдиха ангажимента си да запазят доброволното намаляване на доставките на петрол до края на годината.

Фючърсите на суровия петрол тип „Brent“ се установиха на ниво $85.18 за барел, което представляваше повишение от 0.34%, а американският суров петрол тип „West Texas Intermediate“ поскъпна до $80.82, което представляваше увеличение от 0.4%.

Саудитска Арабия потвърди, че ще поддържа допълнително доброволно намаление от 1 милион барела на ден през декември, като по този начин ще запази добива на ниво около 9 милиона барела на ден. По същия начин Русия обяви допълнително доброволно намаление от 300,000 барела на ден на износа си на суров петрол и нефт до края на декември. Този ход е насочен към свиване на пазарите и засилване на цените.

Според стратег на UBS, Джовани Стауново, съкращенията могат да продължат и през първото тримесечие на 2024 г. поради сезонните спадове в търсенето на петрол, продължаващите икономически тревоги и общата цел на производителите и ОПЕК+ да стабилизират и балансират петролния пазар.

Цените на петрола се възстановиха след спада от 6% на двата бенчмарка през предходната седмица, което се дължеше на отслабването на опасенията за предлагането, породени от напрежението в Близкия изток. По-слабият долар също изигра роля за повишаването на цените на петрола, тъй като намалената стойност на долара засилва търсенето на суровината от страна на притежателите на чуждестранна валута.

Въпреки това цените бяха повлияни от намаляването на пропускателната способност на суровия петрол в китайските и американските рафинерии. Китайските рафинерии свиха дейността си поради намаляващите маржове на печалба и недостига на квоти за износ. Същевременно американските рафинерии за суров петрол се очаква да намалят производството си след период на високи производствени темпове, продиктуван от слабите маржове на бензина и ремонтните дейности.

Главният икономист на Английската централна банка Хю Пил предложи потенциално понижение на лихвените проценти в средата на следващата година, което би могло да стимулира разходите и да засили търсенето на суров петрол.

Източник

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

AI се превърна в тайното оръжие на Gen Z за крипто търговия

Нов доклад на MEXC разкрива поразителна смяна на поколенията в поведението при търговия с криптовалути: Търговците от поколението Z бързо възприемат инструментите с изкуствен интелект като основни компоненти на своята стратегия.

25.07.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

3 основни причини за днешния спад на крипто пазара

Крипто пазарът загуби 1.02% през последните 24 часа, воден от резкия спад на Биткойн и отслабващия интерес към алткойните.

25.07.2025 11:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Block на Джак Дорси се присъедини към S&P 500 – акциите регистрираха ръст

Block Inc. (NYSE: SQ) официално се присъедини към S&P 500 на 23 юли, заменяйки Hess след придобиването й от Chevron на стойност $54 милиарда.

24.07.2025 17:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

FTX обяви кога да очакваме следващите платежни разпределения

FTX Trading Ltd. и FTX Recovery Trust обявиха 15 август 2025 г. за официална дата на записване за следващия кръг изплащания.

24.07.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.