В света на финансите предстои голяма промяна, тък като на 9 юни Саудитска Арабия реши да не подновява споразумението си за петродолара със САЩ.
Това споразумение се отнасяше до използването на щатския долар за покупко-продажба на петрол, като именно тази сделка беше основна причина за силата на щатския долар в световната икономика.
Споразумението бе подписано за първи път на 8 юни 1974 г. С него бяха създадени две групи, едната работеше в областта на икономическото сътрудничество, а другата по военните нужди на Саудитска Арабия.
Според информацията по онова време хората са вярвали, че това ще помогне на двете държави да работят в тясно сътрудничество.
Тогава представителите на САЩ смятаха, че сделката ще накара Саудитска Арабия да произвежда повече петрол и че може да си партнират повече с други арабски държави в областта на икономиката.
Сега, след като сделката няма да се поднови, Саудитска Арабия може да продава петрол и други неща в различни валути. Сред тях са китайският юан, еврото, йената и дигитални валути като Биткойн.
Експертите смятат, че това ще помогне светът да се отдалечи от използването на щатския долар като основна валута.
Тежките мита, въведени от президентa Доналд Тръмп, предизвикаха глобална финансова промяна, като накараха няколко държави да преразгледат зависимостта си от щатския долар.
Федералният резерв на САЩ е готов да се намеси със спешна помощ, ако финансовите пазари са изправени пред сериозен стрес, потвърди в неотдавнашно интервю президентът на Федералния резерв на Бостън Сюзън Колинс, давайки знак, че политиците остават бдителни на фона на неотдавнашната нестабилност на акциите и облигациите.
Япония се готви да промени своите крипто регламенти с ново предложение, което ще раздели дигиталните активи на две отделни категории – една за бизнес подкрепени токени и друга за децентрализирани криптовалути като Биткойн.
Китай отвърна на удара на САЩ с рязко увеличение на митата, като повиши размера върху вноса от САЩ до 125%, считано от 12 април 2025 г.