Начало » Други » Саудитска Арабия отново шокира пазарите на петрол с последния си ход

Саудитска Арабия отново шокира пазарите на петрол с последния си ход

31.01.2024 10:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Саудитска Арабия отново шокира пазарите на петрол с последния си ход

Саудитска Арабия породи несигурност относно бъдещето на световния пазар на петрол, като се отказа от намерението си да увеличи капацитета си за производство на суров петрол с 1 милион барела на ден.

Като най-голям износител в света, страната сигнализира за значителна промяна в политиката си, инструктирайки държавната петролна компания Saudi Aramco да се откаже от плановете си за разширяване на максималния производствен капацитет до 13 милиона барела на ден до 2027 г.

Това решение предизвика дискусии относно бъдещото нарастване на световното търсене на петрол, особено след неотдавнашен влиятелен доклад, в който се посочва, че пикът на световното търсене на суров петрол може да настъпи преди края на десетилетието.

Международната агенция по енергетика изтъкна, че забавянето на световната икономика ще потисне нарастващото търсене на петрол от тази година, а широкото разпространение на електромобилите през втората половина на десетилетието може да доведе до пик на потреблението.

Директивата на Рияд за спиране на плановете за разширяване на Aramco се очаква да се отрази на целия енергиен сектор. Бирадж Борхатария, анализатор в RBC Capital, отбеляза, че тя вече е предизвикала спекулации относно потенциалните последици за световното търсене на петрол в средносрочен и дългосрочен план.

Този ход може да окаже подкрепа и на изпитващите затруднения петролни пазари, засягайки президента на Съединените щати Джо Байдън, който би се възползвал от по-ниските цени на горивата преди предстоящите избори.

Настоящата референтна цена на петрола се колебае около $81 за барел, което е малко под средната цена през 2023 г., въпреки геополитическите конфликти и зачестилите нападения срещу кораби.

В отговор на пазарните предизвикателства Саудитска Арабия и нейните съюзници от ОПЕК се договориха да задържат производството на над 1 милион барела петрол на ден, за да стабилизират цените. Макар че през миналата година Саудитска Арабия произвеждаше приблизително 9 милиона барела дневно, задоволявайки близо 10% от световното търсене, капацитетът ѝ може да достигне до 12 милиона.

По-рано саудитският престолонаследник Мохамед бин Салман предложи възможността за увеличаване на капацитета до 20 милиона барела на ден. Според анализаторите от Citi решението за отказ от плановете за разширяване показва потенциално признаване в рамките на ОПЕК+ на съществуващите предизвикателства и означава съществено преразглеждане на стратегията, което ще има последици за капиталовите разходи на Aramco, веригата за доставки в Персийския залив и петролната политика на ОПЕК+.

Първоначално престолонаследникът предложи плана за разширяване за няколко милиарда долара през 2020 г. като демонстрация на сила на фона на предизвикателствата, пред които бе изправен световният петролен пазар по време на Ковид пандемията.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ключови икономически събития в САЩ, които да следим през следващата седмица

След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.

06.07.2025 19:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Седмичен обзор: Ключови промени и важни събития в крипто екосистемата

Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.

06.07.2025 18:00 4 мин. четене Alexander Zdravkov

ЕС рискува да изостане в областта на дигиталното финансиране – ето защо

Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.

06.07.2025 14:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov

Toncoin стартира нова стейкинг инициатива със съдействието на ОАЕ

Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.

06.07.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.