Тъй като Саудитска Арабия ще стане част от икономическия съюз БРИКС, тя се подготвя да инвестира значителни средства в размер на $16 милиарда от чуждестранните си резерви.
Само една седмица след новините за включването си в БРИКС Саудитска Арабия се готви да отдели $16 милиарда от резервите си за инвестиции. Според доклади на Bloomberg това включва прибягване до средства, държани от централната банка, което от своя страна доведе до намаляване на валутните резерви до най-ниската им стойност от 2009 г. насам.
Този ход на практика подчертава новооткрития фокус върху инвестициите от страна на Саудитска Арабия, която ще бъде нов участник в консорциума БРИКС.
Освен това страната ще се присъедини към тази група заедно с Аржентина, Иран, Египет, Обединените арабски емирства (ОАЕ) и Етиопия.
Годишната среща на върха на БРИКС през 2023 г. се очакваше като потенциална промяна на играта за икономическия съюз. Наблюдателите от геополитическата арена я наблюдаваха с голям интерес, очаквайки по време на събитието централно място да заемат експанзията и политиките, свързани с местните валути. Впоследствие блокът оправда тези очаквания, като обяви съгласувани усилия за разширяване на членството си до шест държави.
Тази стратегическа маневра отразява промяна в приоритетите и подхода на Саудитска Арабия.
Тя е сигнал за желанието на Саудитска Арабия да насочи богатството си по-активно към инвестиционни начинания, вместо да го съхранява предимно в резерви.
Преди да се присъедини, Саудитска Арабия беше разглеждана като ценно допълнение поради значителните си финансови и петролни възможности.
В резултат на това тя успя да инжектира капитал в различни дейности в рамките на блока, предлагайки помощ на изпитващи затруднения икономики като Южна Африка, Аржентина и Египет. Освен това се очаква този ход да има широкообхватно въздействие върху продължаващите усилия на блока да намали зависимостта си от щатския долар, насърчавайки местните валути, тъй като Саудитска Арабия внася своя добив на петрол и финансови умения в колективната система.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.