Съветът за стандарти за финансово отчитане (FASB), който отговаря за създаването на счетоводните стандарти в САЩ, наскоро одобри нови насоки относно оценката на активите в криптовалута, включени в баланса на дадена компания.
Както съобщава Bloomberg Tax, в сряда FASB достигна до единодушно решение да одобри тези нови правила, които ще наложат на компаниите, притежаващи значителни количества криптовалути като Биткойн (BTC) и Етериум (ETH), да оповестяват справедливата стойност на притежаваните от тях активи. Основната цел е да се осигури по-актуална и точна оценка на стойността на тези активи.
Съгласно тези предстоящи разпоредби предприятията ще бъдат задължени да създадат отделен запис в балансите си, специално посветен на притежаваните от тях криптовалути.
Освен това те трябва да оповестяват ключова информация, включително размера на притежаваните от тях криптовалути, всички свързани с тях ограничения и подробности относно съгласуването на активите, получени като плащане и незабавно преобразувани в парични средства.
Струва си да се отбележи, че тези разпоредби са приложими единствено към активи в криптовалута, които са заменяеми или взаимозаменяеми с други активи, като на практика изключват NFT. Освен това правилата не обхващат стабилни монети или „wrapped” токени.
Тези преработени счетоводни стандарти ще станат задължителни както за публичните, така и за частните дружества за финансовите години, започващи след 15 декември 2024 г., включително междинните периоди в рамките на тези финансови години. Компаниите обаче имат възможност да приемат тези правила предварително, след като FASB ги публикува официално по-късно тази година.
Binance реши да преустанови спот търговията на Tether (USDT) в рамките на Европейското икономическо пространство (ЕИП), тъй като работи за спазване на новите крипто разпоредби на ЕС съгласно MiCA (Регламент за пазарите на крипто-активи).
Калифорния предприема смела стъпка към защита на крипто инвеститорите с нови изменения, които превръщат съществуващия законопроект за финансово регулиране в специална рамка за дигиталните активи.
Японската агенция за финансови услуги (FSA) работи по предложение за изменение на съществуващите финансови закони с цел криптовалутите да попаднат в същата регулаторна рамка като традиционните финансови инструменти.
Комисията за търговия със стокови фючърси на САЩ (CFTC) предприе важна стъпка, като отмени предишна директива, в която се предлагаше по-строг надзор на търговията с деривати върху дигиталните активи.