Съветът за стандарти за финансово отчитане (FASB), който отговаря за създаването на счетоводните стандарти в САЩ, наскоро одобри нови насоки относно оценката на активите в криптовалута, включени в баланса на дадена компания.
Както съобщава Bloomberg Tax, в сряда FASB достигна до единодушно решение да одобри тези нови правила, които ще наложат на компаниите, притежаващи значителни количества криптовалути като Биткойн (BTC) и Етериум (ETH), да оповестяват справедливата стойност на притежаваните от тях активи. Основната цел е да се осигури по-актуална и точна оценка на стойността на тези активи.
Съгласно тези предстоящи разпоредби предприятията ще бъдат задължени да създадат отделен запис в балансите си, специално посветен на притежаваните от тях криптовалути.
Освен това те трябва да оповестяват ключова информация, включително размера на притежаваните от тях криптовалути, всички свързани с тях ограничения и подробности относно съгласуването на активите, получени като плащане и незабавно преобразувани в парични средства.
Струва си да се отбележи, че тези разпоредби са приложими единствено към активи в криптовалута, които са заменяеми или взаимозаменяеми с други активи, като на практика изключват NFT. Освен това правилата не обхващат стабилни монети или „wrapped“ токени.
Тези преработени счетоводни стандарти ще станат задължителни както за публичните, така и за частните дружества за финансовите години, започващи след 15 декември 2024 г., включително междинните периоди в рамките на тези финансови години. Компаниите обаче имат възможност да приемат тези правила предварително, след като FASB ги публикува официално по-късно тази година.
Хонконг направи голяма крачка към превръщането си в център за дигитални активи с приемането на нов закон, регулиращ стабилните монети.
С продължаващия натиск върху руската икономика от санкциите, правителството предприема мерки за затягане на контрола върху дигиталните активи като Биткойн, като ги прекласифицира като имущество, подлежащо на законна конфискация.
След седмици на задкулисни спорове, Сенатът на САЩ гласува с 66 срещу 32 гласа за приемането на Закона GENIUS, с което дългоочакваното законодателство за стабилните монети е с една крачка по-близо до реалността.
Правителството на Обединеното кралство засилва надзора върху сектора на дигиталните активи, като обяви, че крипто платформите ще бъдат задължени да проследяват и докладват подробна информация за дейността на потребителите.