Съветът за стандарти за финансово отчитане (FASB), който отговаря за създаването на счетоводните стандарти в САЩ, наскоро одобри нови насоки относно оценката на активите в криптовалута, включени в баланса на дадена компания.
Както съобщава Bloomberg Tax, в сряда FASB достигна до единодушно решение да одобри тези нови правила, които ще наложат на компаниите, притежаващи значителни количества криптовалути като Биткойн (BTC) и Етериум (ETH), да оповестяват справедливата стойност на притежаваните от тях активи. Основната цел е да се осигури по-актуална и точна оценка на стойността на тези активи.
Съгласно тези предстоящи разпоредби предприятията ще бъдат задължени да създадат отделен запис в балансите си, специално посветен на притежаваните от тях криптовалути.
Освен това те трябва да оповестяват ключова информация, включително размера на притежаваните от тях криптовалути, всички свързани с тях ограничения и подробности относно съгласуването на активите, получени като плащане и незабавно преобразувани в парични средства.
Струва си да се отбележи, че тези разпоредби са приложими единствено към активи в криптовалута, които са заменяеми или взаимозаменяеми с други активи, като на практика изключват NFT. Освен това правилата не обхващат стабилни монети или „wrapped“ токени.
Тези преработени счетоводни стандарти ще станат задължителни както за публичните, така и за частните дружества за финансовите години, започващи след 15 декември 2024 г., включително междинните периоди в рамките на тези финансови години. Компаниите обаче имат възможност да приемат тези правила предварително, след като FASB ги публикува официално по-късно тази година.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.