Платформите за криптовалути скоро ще бъдат изправени пред нови изисквания за отчитане пред Службата за вътрешни приходи (IRS) на САЩ, които ще влязат в сила през 2026 г.
Този ход следва финализирането на разпоредби от IRS и Министерството на финансите на САЩ, с които се изпълнява разпоредба от Закона за инфраструктурни инвестиции и работни места от 2021 г. на администрацията на Байдън.
Започвайки от транзакциите през 2025 г. (година преди въвеждането на новите изисквания), крипто платформите ще бъдат задължени да отчитат печалбите от продажбата на дигитални активи, като използват стандартизиран формуляр 1099, подобен на тези, използвани от традиционните банки и брокерски къщи. Това има за цел да рационализира данъчната отчетност за инвеститорите и да засили надзора за борба с укриването на данъци в сектора на дигиталните активи.
Комисарят на IRS Дани Верфел подчерта значението на тези разпоредби за предотвратяване на злоупотребата с дигитални активи и укриване на облагаеми доходи, като изтъкна ролята им за подобряване на спазването на законодателството в тази високорискова област.
Тези правила обаче се прилагат конкретно за попечителски платформи като Coinbase, които управляват директно клиентските активи. Децентрализираните платформи, които не държат клиентски активи, след лобистки усилия от страна на крипто индустрията, са освободени от тези изисквания за отчитане. Blockchain Association приветства това освобождаване като значително постижение, което подчертава влиянието на индустрията и застъпничеството за общността.
Занапред Министерството на финансите и IRS планират да разгледат задълженията за отчитане на децентрализираните брокери чрез отделен набор от разпоредби, отчитайки развиващия се пейзаж на сделките с дигитални активи.
Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.
Докато Сенатът на САЩ обсъжда мащабен пакет от мерки за съгласуване, наречен „Big, Beautiful Bill“, защитниците на крипто индустрията се обединяват в подкрепа на поправка, внесена от сенаторката Синтия Лумис, която има за цел да реформира остарелите и тежки данъчни правила за дигиталните активи.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.
Bitvavo, най-голямата крипто борса в Европа, деноминирана в евро, официално получи MiCA лиценз от Нидерландската служба за финансови пазари (AFM), което позволява на компанията да оперира във всички 27 държави членки на Европейския съюз.