Главният изпълнителен директор на хедж фонд, оценен на $60 милиарда, изрази загриженост за бързото нарастване на държавния дълг на САЩ.
Последните данни, публикувани от Министерството на финансите, сочат, че националният дълг е нараснал от $34.39 трилиона на 1 март до $34.56 трилиона на 20 март, което представлява увеличение от $167.9 само за 20 дни.
Главният изпълнителен директор на Citadel Кен Грифин, говорейки на Международната конференция на фючърсната индустрия във Флорида, в неотдавнашно интервю за CNBC подчерта значителния риск, който бързото натрупване на държавен дълг представлява за финансовото бъдеще на Америка.
Грифин наблегна на липсата на текущи дискусии относно нарастващия държавен дълг, което според него позволява на правителството да се ангажира с практики за вземане на заеми, които са ирационални и опасни.
Той изтъкна отсъствието на външен субект, който да е в състояние или да желае да се намеси и да смекчи потенциална дългова криза в САЩ.
Грифин изрази загриженост относно кредитоспособността на страната, като отбеляза, че тя вече не се счита за оценена с рейтинг ААА. Той изрази съжаление за липсата на ежедневно обсъждане на този въпрос, което според него позволява на Вашингтон да поддържа нива на разходи, които той счита за неустойчиви, особено предвид настоящите икономически обстоятелства.
Той изтъкна драстичното увеличение на разходите, като посочи прогнозирания бюджет от $7 трилиона за предстоящата година, като разходите са нараснали с около 20% през последните две години. Грифин определи тази тенденция като „излязла извън контрол“ и предупреди за потенциалните последици, ако пазарните сили наложат дисциплина, като предположи, че тези последици могат да бъдат тежки.
Той подчерта, че няма чуждестранен субект, който да е готов да спаси Съединените щати от фискалните им предизвикателства, като заяви, че страната трябва да коригира финансовия си курс самостоятелно, тъй като за Съединените щати няма еквивалент на Международния валутен фонд (МВФ).
Въпреки последните признаци на икономическа сила, милиардерът инвеститор Стив Коен остава предпазлив относно перспективите за САЩ, предупреждавайки, че растежът може да се забави повече, отколкото пазарите са склонни да признаят.
Вълна от икономически тревожни сигнали разклаща доверието във финансовото състояние на Япония.
Според информация, правителството на САЩ се готви да облекчи изискванията за капиталови резерви за големите банки, което може да промени начина, по който финансовите институции управляват риска, и да поднови дебата за регулаторните предпазни мерки.
В Източна Африка се извършва смела парична промяна, като в една от страните вече е забранено използването на чуждестранни валути, включително американския долар, за всички местни транзакции, което е ясен знак за твърда стъпка към финансова суверенност.
Фалирала държава иска да върти света. Мамицата ви мръсна краварска. Много ще ми е кеф да гледам как горите като предизвикате онзи лудия в Кремъл.