Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) към Министерството на финансите наложи санкции на руската гражданка Екатерина Жданова за участието ѝ в прането и прехвърлянето на средства за руския елит с помощта на виртуална валута.
Това действие е част от по-широка инициатива, насочена към руски държави и елити, използващи виртуална валута, за да се смекчи въздействието на международните санкции.
Брайън Е. Нелсън, заместник-министър на финансите по въпросите на тероризма и финансовото разузнаване, подчерта ангажимента за защита на американската и международната финансова система от експлоатация, особено в сферата на дигиталните активи.
Според информацията Жданова е помогнала на руски клиент да укрие богатството си, като в крайна сметка насочила над $2.3 милиона към Западна Европа чрез измамни практики, като например фалшиво откриване на инвестиционни сметки и сделки с недвижими имоти. Тази незаконна финансова дейност има потенциала да заобиколи американските и международните санкции, които имат за цел да държат Русия отговорна за неоправданата ѝ агресия.
Жданова е използвала услугите на посочената от OFAC руска борса за криптовалути Garantex Europe OU, известна с грубото си пренебрегване на отговорностите за борба с прането на пари/финансирането на тероризма (AML/CFT). Тя е използвала комбинация от виртуална валута, пари в брой и традиционни бизнеси, за да улесни тези трансфери.
Освен това Жданова е управлявала трансфери чрез дигитална валута за олигарси, които се преместват в световен мащаб, включително е съдействала на руски олигарх да прехвърли над $100 милиона в Обединените арабски емирства.
Тя също така е играла роля в създаването на „услуга за данъчно пребиваване в Обединените арабски емирства“ за руски клиенти, като потенциално е подпомагала прикриването на самоличността им. Тази услуга предоставя на клиентите статут на данъчно пребиваване в Обединените арабски емирства, идентификационна карта и банкова сметка, като плащанията се извършват в брой или във виртуална валута. Средствата постъпвали в банкова сметка в Дубай и впоследствие се прехвърляли в чуждестранни банкови сметки по преценка на клиента.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.