Прокурори от Съединените щати разследват взаимоотношенията на хедж фондовете с криптоборсата Binance за нарушения, свързани с пране на пари.
Прокурорите от САЩ разследват връзките на хедж фондовете с борсата за криптовалути Binance.
„Washington Post“, позовавайки се на анонимни източници, сподели, че прокуратурата на САЩ за Западния окръг на Вашингтон в Сиатъл е изпратила призовка до инвестиционните дружества да предоставят записи на комуникациите с Binance през последните месеци.
Предполагаемите призовки не означават, че прокурорите повдигат обвинения срещу борсата или хедж фондовете, тъй като според правни специалисти властите все още оценяват доказателствата и евентуалното споразумение с Binance.
Крипто предприятието е обект на разследване в Съединените щати от 2018 г., когато прокурорите започнаха да разглеждат редица случаи на движения на незаконни средства. Предполагаемите нарушения включват нелицензирано предаване на пари, заговор за пране на пари и нарушения на санкции.
Според законът за банковата тайна криптоборсите трябва да се регистрират в Министерството на финансите и да спазват разпоредбите за борба с изпирането на пари.
Главният стратегически директор на Binance Патрик Хилман признава пред Washington Post, че през първите години от съществуването си компанията е имала лош подход към спазването на нормативните изисквания, но е направила значителни инвестиции в програми за съответствие.
За да спазва глобалните санкции, Binance се присъедини към Асоциацията на сертифицираните специалисти по санкции (Association of Certified Sanctions Specialists, ACSS). На 6 януари криптоборсата обяви, че нейният екип за спазване на санкциите ще премине сертификационно обучение в ACSS.
Очаква се обучението да запознае екипа с насоките на Службата за контрол на чуждестранните активи на Министерството на финансите на САЩ и да ги информира за потенциалните рискове от нарушения.
Binance наскоро се присъедини към американската крипто лобистка група Chamber of Digital Commerce, след като стана обект на критики за това, че не е регулирана. Групата се застъпва за различни публични политики, включително данъчен паритет за цифровите активи, правила за борба с изпирането на пари/познаване на клиента за криптоборсите, по-голяма регулаторна яснота за определени токени и изследвания на цифровите валути на централните банки.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Френската централна банка призовава за задължително крипто лицензиране
Правната уредба е закон на САЩ, който изисква от финансовите институции да докладват определени транзакции на Министерството на финансите.
Той има за цел да помогне за разкриването и предотвратяването на изпирането на пари, финансирането на тероризма и други подобни престъпления.
Законът възлага на финансовите институции отговорността да поддържат записи за определени транзакции и да докладват за подозрителни дейности на Мрежата за борба с финансовите престъпления (FinCEN) – отдел на Министерството на финансите. В допълнение се изисква от финансовите институции да въведат вътрешен контрол, за да гарантират спазването на закона.
Хакери проникнаха в профилите на Robinhood в социалните мрежи с цел да разпространят фалшив токен наречен RBH в Binance Smart Chain (BSC).
В понеделник ФБР потвърди, че Lazarus Group и APT 38 стоят зад кражбата на $100 милиона от блокчейн платформата Harmony през юни миналата година и са се опитали да изперат парите чрез протокола за поверителност RAILGUN.
Като част от мерките за правоприлагане, предприети срещу криптоборсата Bitzlato – Европол заяви, че са задържани крипто портфейли, в които има дигитални активи на стойност над $19 милиона.
Комисия по ценните книжа и фондовите борси (SEC) на САЩ обвини Аврам Айзенберг за хакването на Mango Markets, при което от платформата бяха откраднати криптоактиви на стойност $116 милиона.