Прокурори от Съединените щати разследват взаимоотношенията на хедж фондовете с криптоборсата Binance за нарушения, свързани с пране на пари.
Прокурорите от САЩ разследват връзките на хедж фондовете с борсата за криптовалути Binance.
„Washington Post“, позовавайки се на анонимни източници, сподели, че прокуратурата на САЩ за Западния окръг на Вашингтон в Сиатъл е изпратила призовка до инвестиционните дружества да предоставят записи на комуникациите с Binance през последните месеци.
Предполагаемите призовки не означават, че прокурорите повдигат обвинения срещу борсата или хедж фондовете, тъй като според правни специалисти властите все още оценяват доказателствата и евентуалното споразумение с Binance.
Крипто предприятието е обект на разследване в Съединените щати от 2018 г., когато прокурорите започнаха да разглеждат редица случаи на движения на незаконни средства. Предполагаемите нарушения включват нелицензирано предаване на пари, заговор за пране на пари и нарушения на санкции.
Според законът за банковата тайна криптоборсите трябва да се регистрират в Министерството на финансите и да спазват разпоредбите за борба с изпирането на пари.
Главният стратегически директор на Binance Патрик Хилман признава пред Washington Post, че през първите години от съществуването си компанията е имала лош подход към спазването на нормативните изисквания, но е направила значителни инвестиции в програми за съответствие.
За да спазва глобалните санкции, Binance се присъедини към Асоциацията на сертифицираните специалисти по санкции (Association of Certified Sanctions Specialists, ACSS). На 6 януари криптоборсата обяви, че нейният екип за спазване на санкциите ще премине сертификационно обучение в ACSS.
Очаква се обучението да запознае екипа с насоките на Службата за контрол на чуждестранните активи на Министерството на финансите на САЩ и да ги информира за потенциалните рискове от нарушения.
Binance наскоро се присъедини към американската крипто лобистка група Chamber of Digital Commerce, след като стана обект на критики за това, че не е регулирана. Групата се застъпва за различни публични политики, включително данъчен паритет за цифровите активи, правила за борба с изпирането на пари/познаване на клиента за криптоборсите, по-голяма регулаторна яснота за определени токени и изследвания на цифровите валути на централните банки.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Френската централна банка призовава за задължително крипто лицензиране
Правната уредба е закон на САЩ, който изисква от финансовите институции да докладват определени транзакции на Министерството на финансите.
Той има за цел да помогне за разкриването и предотвратяването на изпирането на пари, финансирането на тероризма и други подобни престъпления.
Законът възлага на финансовите институции отговорността да поддържат записи за определени транзакции и да докладват за подозрителни дейности на Мрежата за борба с финансовите престъпления (FinCEN) – отдел на Министерството на финансите. В допълнение се изисква от финансовите институции да въведат вътрешен контрол, за да гарантират спазването на закона.
Мъж от Масачузетс бе осъден на шест години затвор, след като федералните власти разкриха неговата нелицензирана крипто операция, която е изпрала над $1 милион под прикритието на бизнес с вендинг машини.
Децентрализираната борса Cetus, изградена върху блокчейна на Sui, бе засегната от един от най-големите DeFi експлойти за годината, като загуби над $220 милиона в крипто активи.
Паника обхвана децентрализираните пазари в четвъртък, след като предполагаема уязвимост в Cetus Protocol предизвика масивно изтичане на ликвидност в няколко токена, базирани на Sui.
Усилията на инвеститорите в Биткойн SV да получат милиарди обезщетения от големите крипто борси до голяма степен се провалиха в Апелативния съд на Обединеното кралство.